054-222-3003

 

"החלום שלי הוא שכל אישה, בכל מקום,

תכיר את השמחה של לידה בטוחה ומספקת,

לה ולתינוקה – לידה שהיא לא תצטרך לשכוח".

(מארי מונגאן, מפתחת שיטת היפנובירתינג, ארה"ב 1999)

 
 

 לחצי כאן ועברי לאתר החדש שלנו לפרטים נוספים והרשמה ישירה

 

מה זה היפנובירתינג  ® HypnoBirthing ?

היפנובירתינג (®HypnoBirthing) היא טכניקה ופילוסופיה להכנה ללידה רגועה ושלווה וליצירת סביבת לידה תומכת, טובה ומעצימה – עבור היולדת ועבור תינוקה.

כל הטכניקות הנלמדות במהלך הכנה ללידה בשיטת היפנובירתינג ניתנות ליישום עצמאי של היולדת בעצמה ו/או בעזרת מלווה ההלידה שלה.

שיטת היפנובירתינג מתמודדת בהצלחה במקרים רבים, גם עם מקרים מיוחדים כגון: מנח עכוז, שיליית פתח ועוד.

שיטת היפנובירתינג מאגדת בתוכה מספר טכניקות ו"כלי עבודה" מקצועיים שהשימוש בהם מקנה מספר יתרונות משמעותיים הן ליולדת עצמה, הן לתינוקה והן בכל הקשור לכניסה חלקה יותר להורות.

היתרונות של לידה רגועה (לידת היפנובירתינג) עבור היולדת:

ההיגיון העומד מאחורי המילים "לידה רגועה" הוא פשוט – אם היולדת רגועה כל התפקודים של גופה נעשים באופן מיטבי יותר – מכאן שהרוגע ישפר את תוצאות הלידה

(שיפור תוצאות הלידה = פחות לידות המסתיימות בניתוח קיסרי, פחות מקרים בהם העובר נמצא במצוקה, יורד הצורך במזרזים כימיים/מלאכותיים, יותר לידות המסתיימות ללא קרע או חתך).

כל אלה מעלים את הסיכוי ללידה טבעית בכל סביבה. לידה טבעית בבית החולים או לידת בית.

מבחינה פיזית:

התחלת הלידה הרגועה ללא התערבות מלאכותית או כימית

במידת הצורך, נעשה שימוש בשלב הזה של הלידה, בשיטות זירוז טבעיות (בהתאם לרצונה של היולדת).

הפחתת הצורך במשככי כאבים

לידה רגועה נוטה להיות לידה קלה ומהירה יותר מלידות אחרות

הכנה ללידה בשיטת היפנובירתינג מספקת ליולדת כלים המאפשרים לה לסמוך על עצמה, על גופה ועל תינוקה – היודעים באופן אינסטנקטיבי "לעשות את העבודה" כפי שצריך. ביטחון זה, בנוסף לשימוש בטכניקות הרפיה עמוקות, עוזרים לה להשתחרר ממחשבות היוצרות אצלה הרגשת פחד, שבתורו, מכווץ את שריריה ויוצר כאב העשוי להיחוות כסבל רב.

כשהיולדת רגועה וגופה רפוי מספיק, שרירי הלידה עובדים בהרמוניה מושלמת, וזה מאפשר לתהליך הלידה לזרום, להתפתח ולהתקדם ללא הפרעות ועיכובים, על-ידי כך נמנעת עייפות הגוף ומתקצר זמן הלידה.

לידה רגועה עם פחות סיבוכים והתערבויות רפואיות

בלידה רגועה קטן הצורך בהתערבויות כגון  אפידורל, זירוז מלאכותי, ואקום, ניתוחים קיסריים. בנוסף, יורד גם הסיכוי לחתך חיץ או לכל הסתבכות אחרת.

לידה רגועה תורמת להתאוששות מהירה של היולדת מהלידה

התאוששות מלידה רגועה מהירה לרוב, מההתאוששות אחרי "לידה רגילה".

 

היתרונות של לידה רגועה (לידת היפנובירתינג) עבור התינוק הנולד

שיטת היפנובירתינג איננה מתייחסת אל הלידה כאל אירוע נקודתי בלבד, הנחווה רק על-ידי היולדת. אלא, זוהי לפני הכל, הלידה של התינוק – המושפע מאוד מאופן  יציאתו לעולם. תינוק שחווה לידה רגועה יהיה לעיתים קרובות גם תינוק שלו יותר.

בלידה רגועה (לידת היפנובירתינג) מושם דגש על ההקשבה לתינוק במהלך הלידה. ב"הקשבה" הכוונה היא שהיולדת איננה מזרזת את הלידה ללא צורך, אלא, מכבדת את הזמן לו זקוק התינוק בכדי להיוולד. לכן, הלידה לא מלווה בדחיפת התינוק החוצה אלא, ביציאה עדינה מאוד של התינוק. התוצאה היא, לעיתים קרובות, תינוקות רגועים מאוד.

הקשבה אמיתית גם מאפשרת ליולדת לדעת מה קורה בגופה במהלך הלידה ולזהות כשמשהו איננו כשורה, ומכאן, שהיא גם מאפשרת להתמודד עם התפתחויות לא צפויות בלידה.

המשמעות היא שהשימוש בטכניקות ובכלים של שיטת היפנובירתינג תורמים לכך שהקשר אם-תינוק מתחיל "ברגל ימין", ממקום מכבד ומקשיב. בנוסף לכך, כשחוויית הלידה של האמא טובה, הילדים במשפחה שומעים סיפור לידה חיובי והם מפנימים דימוי חיובי וטוב בהקשר לנושא הלידה.

היתרונות של לידה רגועה (לידת היפנובירתינג) לכניסה חלקה יותר להורות

הלידה היא רק תחילתה של היווצרות המשפחה וההורות. הורות שמתחילה מצד אחד בלידה טובה לאם והתאוששות מהירה ומצד שני בכבוד לתינוק שמאפשר לו להיות רגוע בעצמו – הורות כזו מתחילה ברגל ימין. כמו כן, אם שהייתה לה חוויית לידה טובה ומעצימה, מתאוששת בקלות ויכולה לטפל טוב יותר בתינוק החדש ובבני המשפחה.

מייסדת שיטת היפנובירתינג מארי מונגאן

שיטת היפנוברתינג פותחה בשנות החמישים בארה"ב, על-ידי מארי מונגאן (Marie Mongan), היפנותרפיסטית במקצועה. לכן השיטה מכונה לעיתים גם The Mongan Method. בהמשך, ייסדה מארי גם את HypnoBirthing®  Institute – מרכז היפנובירתינג העולמי שמרכזו בארה"ב.

הרציונל העומד מאחורי הכנה ללידה רגועה בשיטת היפנובירתינג

הכאב בלידה

לתפיסתה של מארי מונגאן – עליה מתבססת שיטת היפנובירתינג להכנה ללידה – לידה היא תהליך טבעי ובריא  ומכאן הגוף יודע היטב כיצד לעשות את עבודתו (ללדת), אם לא מפריעים לו ואם היולדת נמצאת במהלך הלידה בסביבה תומכת וקשובה ובעיקר – רגועה.

לכן, בעוד ששיטות אחרות להכנה ללידה מדברות במושגים של "ניהול הכאב בלידה והתמודדות עימו" מתוך נקודת מוצא שכאב הוא חלק בלתי נפרד מהלידה, הרי שנקודת המוצא של היפנובירתינג אומרת שהלידה כלל איננה חייבת להיות טראומטית, קשה וכואבת – היא אומנם יכולה להיות כזו בחווייתה של היולדת, אבל זו אינה בהכרח "ברירת המחדל" כמקובל לחשוב.

ואכן, יולדות שהתנסו בלידה רגועה (לידה בשיטת היפנובירתינג) אינן מעידות בהכרח על לידה ללא כאב (אם כי ישנן בהחלט גם עדויות כאלה ), אלא שהתחושות הפיזיות החזקות שהרגישו לא נחוו על-ידן ככאב "רע" או מלחיץ. הכאב לא היה "דרמטי" במובן זה שלא עמד "במרכז העניינים" כדבר העיקרי בלידה, והוא לא נחווה כ"סבל מזעזע" ומעיק אלא ככאב נסבל המקדם את הלידה.

או כפי שמציינת אחת מהיולדות בשיטת היפנובירתינג: "זה היה יכול להיות כאב אם הייתי תופסת את זה כך אבל תפסתי זאת אחרת"…

לקריאה נוספת על היפנובירתינג וכאב בלידה

אחריות היולדת על הלידה שלה

שיטת ההיפנובירתינג קוראת לנשים לחזור ולקחת אחריות על הלידה שלהן. בניגוד לנטיה "למסור" את האחריות על הלידה למישהו אחר, למשל לצוות הרפואי – כיוון שאז אנחנו לא מקשיבות לאינטואיציה שלנו ולא יודעות מה קורה בגוף שלנו, הצוות הרפואי זקוק למכשירים על-מנת לדעת ולקבל תשובות. עכשיו הם אומרים לנו מה לעשות, מה אנו מרגישות, מתי יש לנו ציר, ולבסוף הם "יולדים" במקומנו…

"לקחת אחריות" זה לא אומר שלא נגיע ללדת בבית החולים אם זה מה שמרגיע אותנו, וזה גם לא אומר שלא נשתמש ברפואה הקונבנציונאלית כשיהיה בכך צורך, זה רק אומר שניקח על עצמנו את האחריות להבין מה קורה בגופנו בזמן ההיריון והלידה, ונלמד להקשיב ולהתחבר שוב למקום האינטואיטיבי בתוכנו מתוך הבנה עמוקה שגוף האישה יודע ללדת והתינוק שלנו יודע להיוולד. ולכן אנחנו סומכות על הגוף שלנו ועל התינוק שלנו ומקשיבות להם. ואין למעשה, כל סיבה פיזיולוגית אמיתית שלידה תהיה אירוע רפואי כברירת המחדל.

לאינטואיציה תפקידים חשובים ומרכזיים בלידה:

1. הקשבה לאינטואיציה הפנימית עוזרת להימנע מפחד העשויי לגרום ליולדת לכאב מיותר ולעכב את תהליך הלידה.

2. הקשבה לאינטואיציה הפנימית משמעותה גם הקשבה אמיתית המאפשרת לנו לדעת מה באמת קורה בתוך הגוף שלנו ועם התינוק שלנו. ומתוך ההקשבה הזו היולדת יכולה לדעת כיצד לעבוד איתם בזמן הלידה ולא "כנגדם", ולהקל בכך על עצמה בלידה.

3. הקשבה לאינטואיציה הפנימית גם מאפשרת ליולדת לדעת כשמשהו לא בסדר, ומכאן שהיא משמשת כלי חשוב לזיהוי והתמודדות עם מצבים לא צפויים.

להיות נוכחת בלידה שלך בצורה מלאה

כחלק מהרצון להחזיר את הבעלות על הלידה לידי היולדת, מספקת לה שיטת היפנובירתינג טכניקות וכלים המאפשרים לה להגיע ללידה רגועה ולהצליח להישאר רגועה גם במהלך הלידה עצמה. בלידה רגועה – לידת היפנובירתינג, היולדת אומנם נראית רגועה, אבל בפועל היא "עובדת קשה" כדי להיות במצב של ריכוז עמוק (כלומר בהרפיה מלאה מבחינה מנטלית), ועליה להתאמץ בכדי להמשיך ולהיות מרוכזת למרות הכאב ולנוכח הפרעות והסחות דעת רבות המאפיינות את אירוע הלידה.

לכן, גם אם היולדת בלידה רגועה נראית מנותקת הניתוק הוא מהחוץ, היא כן מחוברת מבחינה פנימית ובהקשבה מלאה למה שקורה בתוכה ולתינוקה, ופשוט נותנת (או משתדלת לתת…) לגוף שלה לעשות את העבודה בעצמו כפי שהוא יודע הכי טוב לעשות זאת.

נוכחות מלאה בלידה משמעותה גם שהיולדת מצד אחד רגועה מאוד ומאפשרת לגופה ולתינוקה "לנהל את קצב הלידה", מבלי "לדחוף החוצה" את התינוק לדוגמה, אלא רק לתת לדברים להתרחש בצורתם הטבעית כשהיא נחה בין הצירים. ומהצד השני, היא "עובדת בנשימות" ומעורבת בנעשה, עד ליציאת התינוק החוצה בעדינות.

טכניקות וכלים מקצועיים הנלמדים ומתורגלים בהכנה ללידה רגועה בשיטת היפנובירתינג

בכדי לתת לגוף היולדת לעשות את העבודה שהוא יודע לעשות באופן טבעי ואינסטנקטיבי – ללדת, חשוב להסיר כמה שיותר אלמנטים העשויים ליצור מחשבות ותחושות של פחד המובילים ליצירת תגובה של מתח פיזי ומייצרים בסופו של דבר את הכאב ממנו חששה היולדת מלכתחילה.

גורמים מעוררי פחד אצל היולדת עשויים להיות דימוי לידה שלילי, חוסר ידע על תהליך הלידה, קושי לבטא את הצרכים והרצונות האישיים, סביבת לידה מלחיצה, קושי אישיותי להיתמך במלווה שיכול/ה לעזור במהלך הלידה (לדוגמה אישה שקשה לה לבקש ולקבל עזרה או להפגין חולשה לכאורה בנוכחות אחרים), העדר אמונה בעצמה ובגופה.

הכנה ללידה רגועה בשיטת היפנובירתינג המוצעת מטעם מרכז "פשוט ללדת" נותנת מענה ומטפלת בכל הגורמים הללו, כמו גם בגורמים נוספים העשויים להלחיץ את היולדת ולעורר בה פחד לפני או במהלך הלידה. מתוך אמונה בקשר – שהוכח במחקרים רבים – בין האופן בו בני-אדם חושבים ומרגישים לאופן בו מתפקד גופם.

בקורס הכנה ללידה רגועה של מרכז "פשוט ללדת" נלמדים טכניקות אפקטיביות להרגעת ה"מיינד", כך שהשכל במהלך הלידה הוא "על Hold" ונותן לגוף לפעול ולעשות את מה שהוא יודע לעשות באופן טבעי ואינסטנקטיבי.  התוצאה היא הרפיית שרירים מרבית ולידה שלווה וקלה הרבה יותר.

הבסיס ללידה רגועה הוא הנשימות המיוחדות המתורגלות בקורס ומותאמות לשלבי הלידה השונים: נשימות להרפיה, נשימות לצירים ונשימות לצירי יציאת התינוק (צירי לחץ). בשלב הצירים הרגילים, הדגש הוא על אזור הבטן והגב התחתון ואז עושים נשימות מאוד עמוקות ואיטיות. במהלך צירי הלחץ, הנשימות אמורות לפתוח את הנרתיק ולא לסגור אותו כמו שקורה בלחיצות בנשימה עצורה.

פירוט נושאי הקורס

טכניקות וכלים נוספים בהם נעשה שימוש בשיטת היפנובירתינג הם:

דמיון מודרך –  דמיון מודרך במהלך לידה רגועה נשען על דימויים המלווים את הצירים ועוזרים לשים את הפוקוס על הנשימה עצמה במקום על הכאב. הדימוי שהיולדת עושה בו שימוש בלידה, מזכיר לה שלציר יש התחלה, אמצע וסוף, ושהוא לא עתיד להימשך לנצח (דימוי פופולרי במיוחד הוא גל המדמה את הצירים המתעצמים ודועכים באופן מחזורי).

הרפיה – שמטרתה לשחרר את הכיווץ הטבעי הנגרם לגוף כתוצאה מכאבי הצירים והפחד מהבאות.

פיתוח מודעות לפחדים ועכבות ( מודעים ולא מודעים) העשויים לעכב את הלידה ולהקשות עליה מאוד – במידה והפחד הוא מכאב, בכוחו של האפידורל לפתור את הפחד הזה ברגע אחד, ולכאורה, ברגע שהיולדת מקבלת את הזריקה הלידה אמורה להתקדם במהירות. אלא שלעיתים קרובות, מתעוררים אצל היולדת פחדים אחרים נוספים, בין אם מדובר בפחד מההורות, פחד מבית החולים, פחד מהיכולת לפרנס את התינוק החדש ועוד. זיהוי הפחדים והמודעות אליהם עוזרת לנטרל אותם ולהתגבר עליהם כבר בשלבים המוקדמים של הלידה ואפילו עוד בטרם היולדת מגיעה אליה וכשהחסימות מוסרות, היולדת משוחררת מפחד ופנויה לאפשר לגוף שלה ללדת כמו שהוא יודע לעשות באופן טבעי.

להגיע ללידה רגועה ולהישאר רגועה

קורס הכנה ללידה רגועה בשיטת היפנובירתינג עוזר ליולדת לבטל כל "תכנות" קודם (שלילי ומלחיץ) אותו היא נושאת עימה לגבי הלידה וליצור דימוי לידה חלופי, חיובי ואופטימי. היא לומדת לבטוח בעצמה וביכולתה להתמודד – לא משנה מהן הנסיבות (וגם אם הלידה מתפתחת לניתוח קיסרי בסופו של דבר), ולבטוח בגופה, מתוך הבנה שלידה היא תהליך טבעי שהגוף יודע לעשות לבד. והיא מגיעה מוכנה ללידה עם כל הידע הדרוש ובכל שלב של הלידה יודעת מה אמור להתרחש.

כל אילו, בנוסף לטכניקות יישומיות שרכשה בקורס מביאים לכך שהיולדת מגיעה רגועה ללידה ומתחילה אותה ממקום נינוח ובתחושת ביטחון רבה. בהמשך, היא שומרת על הרוגע הזה גם לנוכח הנסיבות המשתנות (כידוע, לידה היא דבר דינמי מאוד…), הסחות דעת, כשהדברים אינם מתרחשים כמתוכנן וגם כשנדרשת לעיתים, התמודדות עם סביבה שלאו בהכרח מבינה, קשובה או סבלנית מספיק לרצונות האישיים של היולדת.

כל הסחת דעת מביאה את הכאב ל"מרכז העניינים" ומגדילה את עוצמתו, אבל ליולדת יש כלים משמעותיים שעוזרים לה להחזיר את עצמה למקום השקט בתוכה, ולחזור (כמידת האפשר תוך שמירה על ביטחונה וביטחון התינוק) לתוכנית הלידה המקורית ומימוש הרצונות האישיים שלה.

כשליולדת יש כלים להתמודד עם הסיטואציה הקיימת ברוגע ולשחרר את פחדיה – המובילים לכיווץ גופה ושריריו ובהמשך לכאב שמתעצם – היא יכולה ללדת כשהיא משוחררת מתסמונת פחד- מתח-כאב, והיא גם יודעת כיצד לזמן לעצמה את המרגיע הטבעי של הגוף  כלומר הורמונים  טובים  כאוקסיטוצין  ואנדרופינים הפותחים את הרחם והנרתיק ובכך להפחית או למנוע ככל האפשר כל אי נוחות, ולהפחית או למנוע לחלוטין את הצורך במשככי כאבים

הכלים שרכשה היולדת בשיטת היפנובירתינג, מקלים עליה להביע את צרכיה ורצונותיה במהלך הלידה בצורה אסרטיבית ואפקטיבית, ומאפשרים לה ולמלווה הלידה שלה להישאר רגועים בכל מצב, על-מנת שיוכלו לקבל החלטות מושכלות ושקולות הנכונות להם ולתינוקם, כיון שתהליך קבלת ההחלטות שלנו הוא אייכותי יותר כשאנחנו רגועים.

הכוחות שמגלה היולדת בעצמה בלידה נשארים איתה גם אחרי הלידה לכל החיים, ובמובן זה, שיטת היפנובירתינג רלוונטית לכל מצב מלחיץ בחיים היוצר מתח וחששות וניתן להשתמש בטכניקות שנלמדו בכדי להרגיע את המצב ולהתמודד טוב יותר עם הדברים.

היכן אפשר ללמוד את שיטת היפנובירתינג להכנה ללידה רגועה?

הקליקו כאן כדי ללמוד פרטים נוספים על קורס הכנה ללידה רגועה בשיטת היפנובירתינג של מרכז "פשוט ללדת".

או רשמו את פרטיכם בטופס זה ונציגה של מרכז פשוט ללדת תחזור אליכם תוך 24 שעות.