איך תבחרי את מלווה הלידה שלך ו 10 טיפים בשבילו/ה - פשוט ללדת

איך תבחרי את מלווה הלידה שלך ו 10 טיפים בשבילו/ה

בואו נגדיר קודם כל מי הוא מלווה הלידה?

מלווה הלידה הוא האדם שמשמש כ"עוזר הלידה" של היולדת. זה יכול להיות בן או בת זוג, אמא, חברה, אחות היולדת, או כל אדם אחר שנמצא איתה בחדר לידה. תפקיד מלווה הלידה הוא תפקיד בעל משמעות רבה ויכול להטות את מהלך הדברים לחיוב או לשלילה, ולכן חשוב מאוד שמלווה הלידה ילמד קצת יותר לעומק את נושא הלידה. לידה יתן לו אפשרות להבין מה נאמר בחדר לידה וכיצד להתייחס למצבים שונים.

יכולת מלווה הלידה לסייע לך בעת הלידה ולספק עזרה יעילה באמת, תלויה בך, היולדת, במידה רבה:

 • האם בחרת את המלווה הלידה שלך בתבונה? האם באמת בדובר באדם המתאים למשימה?
 • מה הנכונות שלך להעזר במלווה הלידה שלך?
 • איך את מתקשרת את הצרכים שלך ומכינה את מלווה הלידה שלך לפני הלידה?

ראשית, בחירת מלווה הלידה שלך: 

זה נושא כל כך חשוב כשמתכוננים ללידה, ואולם למרות חשיבותו רובינו הולכות באופן אוטומטי על בן/בת הזוג שלנו, מבלי לחשוב לרגע האם האדם הזה הוא באמת האדם המתאים ביותר ללוות אותנו בשעה זו? האם בן/בת הזוג שלנו בכלל מעוניינים ללוות אותנו בחדר הלידה? זו שאלה חשובה שלא נשאלת מספיק...
 
עד לפני כ 30-40 שנה אשה הייתה מגיעה לחדר לידה לבדה. אם נלך עוד אחורה בהסטוריה נגלה שנשים לא היו יולדות לבדן, ובדר"כ היו איתן במהלך הלידה מיילדת מקצועית וכן נשות המשפחה - אמא, אחות ובנות משפחה אחרות, כלומר נשים אחרות. כאשר המשפחה המורחבת חיה במשותף היה זה אך הגיוני שבעת הלידה נשות המשפחה מתגייסות לעזרה, הן היו נגישות (הרי המשפחה המורחבת גרה ביחד בדר"כ), ובדר"כ גם מנוסות, היות וילדו בעצמן או שהתעתדו ללדת בעתיד, ולכן מכל בני המשפחה היו הבחירה הטבעית.
היום אנו כבר לא גרות עם המשפחה המורחבת ובנוסף לכך האינטימיות שלנו שמורה בדר"כ לבן/בת זוג. אלה האנשים שאנו מרגישים איתם הכי בנוח, הם גם פשוט שם, ולכן לא נחשוב פעמיים.
לידה היא הפגנה מאוד עוצמתית של נשיות, אבל לא נשיות סקסית או מינית (שזו מהות הנשיות במבט התרבותי שלנו), אלא שניות ממקום שונה לחלוטין, ואם אפשר לומר יפיפה אבל ממש לא סקסי פעמים רבות.
ודרך אגב, ניתן להביא יותר ממלווה אחד.
 
אז כמה נקודות למחשבה לפני שאת הולכת על האוטומט:
1. האם מרגישה בנוח עם בן/בת הזוג שלך בסיטואציה של לידה? האם יביך אותן שהוא/היא יהיו נוכחים? האם להפך, יאפשר לך תחושה של מוכרות?
2. כמה את באמת סומכת על הגבר שלך בענייני לידה? האם תקבלי עצה שלו בעת הלידה? האם הנוכחות שלו תוסיף לך בטחון או תעצבן אותך?
3. האם יש לבן/בת הזוג שלך יכולת אמפטית, יכולת לשים עצמו/ה בצד, יכולת להיות לשרותך מבלי לחשוב על עצמו/ה יותר מדי?
4. האם בן/בת הזוג שלך יכולים "לשמור אמונים" לתחושות הפנימיות שלך בעת הלידה, ולייצג אותך נאמנה מול הצוות, גם כאשר התחושות שלך לא תואמות לחלוטין את האבחנות שלהם, או האם יבהלו בקלות ו"ינטשו" את האמת הפנימית שלך?
 
אם התשובות על לפחות שלוש מהשאלות האלה אינן חיוביות לטובת בן/בת בזוג, אולי כדי לצרף מישהי נוספת לצוות מלווי הלידה שלך? אמא, אחות, חברה, בעלות ניסיון או דולה מקצועית יוכלו לתת הרבה בטחון לך ולמלווה שלך.
 
לאחר שבחרת את מלווה הלידה שלך, עליך האחריות להכין אותו/תה, כך שהליווי יהיה הטוב ביותר הניתן:

10 טיפים להכנת מלווה הלידה שלך:

ברשימה הבאה תוכלי להיעזר על מנת להכין את מלווה הלידה שלך כך שיתן/תתן את העזרה המדוייקת ביותר לצרכים האישיים שלך:

 1. הכיני תוכנית לידה!!! תוכנית לידה תאפשר למלווה שלך להבין מה הם רצונותייך, מה הן הבחירות שלך בנקודות מסויימות בלידה, איזו לידה את רוצה (טבעית/אפידורלית למשל), מה ה"עשה ואל תעשה" שלך. לפני הלידה עברו ביחד על תוכנית הלידה. דאגי לכך שמלווה הלידה יבין/תבין לעומק את בחירותיך ומדוע הם כאלה, ומה הדברים החשובים לך ביותר. (תוכלי למצוא שלד תוכנית לידה בנספח 1 המתאימה ללידה בית חולים ושלד תוכנית לידה המתאימה ללידה בית בספר שלנו: היפנובירת'ינג-שיטת מונגן).
 2. מלווה הלידה שלך הוא/היא סוג של שר/ת החוץ שלך. דמות זו יכולה לתקשר עבורך את רצונותייך מול הצוות, ולתקשר עם כל גורם חיצוני במקומך. וכך מפנה אותך ללדת. דמות זו יכולה לענות על שאלות במקומך, לחזור באוזנייך ברוגע על התשובות, וככול שתלוי בך להוות מעין חוצץ בינך ובין העולם.
 3. מלווה הלידה יכול/ה לדאוג לסביבת לידה מתאימה, לפי ההנחיות שלך, למשל:  לעמעם אורות בחדר, להשמיע מוסיקה שאת אוהבת או שהכנת מראש (לפליליסט לחדר לידה), או מדיטציה / דמיון מודרך שאת אוהבת ומתרגלת (דמיון מודרך להורדה), לפזר ריחות נעימים שאת אוהבת בחדר, וכל דבר אחר שיגרום לך להרגיש יותר בבית.
 4. מדי חצי שעה להציע שתיה או משהו קטן לאכול, על מנת שתשמרי על הכוחות שלך.
 5. להזכיר לך פעם בחצי שעה-שעה ללכת לשירותים. שלפוחית השתן שלך נמצאת בדרכו של התינוק, ולכן ריקונה לעיתים קרובות יקל על התינוק לעשות את דרכו.
 6. לדאוג שיהיה לך נוח - חשוב מאוד שיהיה לך נוח על מנת שהגוף יוכל להרפות ולשחרר. המלווה יכול/ה להציע תנוחות שונות, כריות לתמיכה, שינוי של מצב המיטה , להזכיר שאפשר גם לצאת מהמיטה אם נוח יותר בישיבה או עמידה, או אפילו הסתובבות.
 7. לשמור על אוירה רגועה בחדר- לדאוג שהצוות מציג את עצמו, מיידע ושואל לפני ביצוע בדיקה, מדבר ברוגע ובשקט, פונה אליך בכבוד.
 8. לפעמים הדבר הטוב ביותר שמלווה הלידה יכול לעשות עבורך הוא פשוט לא להפריע.
 9. במקרה של אבחנות שונות מצד הצוות על מלווה הלידה לשאול שאלות כדי שתוכלו להבין מה בדיוק המצב, מה מציעים לכם, מה תופעות הלוואי או ההשלכות של מה שמציעים, כל זאת על מנת שתוכלו לאסוף מספיק מידע כדי לקבל החלטה נכונה.
 10. והחשוב מכל - את לא לבד, יש איתך תינוק/ת שעובר/ת איתך את מסע הלידה. התזכורת על כך יכולה לתת לך המון כוחות ולהזכיר לך בשביל מה בכלל את עושה את כל המאמץ הזה.

תפקיד מלווה הלידה הוא תפקיד חשוב מאוד. בשביל למלא אותו על הצד הטוב ביותר כדאי לרכוש מצד אחד  ידע- שיאפשר לנו להבין כיצד לקרוא את היולדת, שיאפשר הבנה וזיהוי שלבי הלידה השונים, ומה יכולים להיות הצרכים של היולדת בכל שלב כזה, שיאפשר הבנה של "דיבור רפואי"-מה אומרים לנו בעצם, מה לעשות עם כל המידע הזה. ומצד שני דרוש תרגול - תרגול של טכניקות שיאפשרו למלווה להישאר רגוע ופנוי ליולדת, רגוע כך שיוכל לקחת אחריות ולעזור לחזון הלידה של היולדת להתממש, רגוע כך שיוכל לקבל החלטות ממקום ענייני ולא ממקום היסטרי.

קורסי הכנה ללידה התחילו בכלל בשביל גברים. באמת.

בשנות השמונים, כאשר גברים התחילו ללוות את הנשים לחדר הלידה, התברר שגברים הם בורים מוחלטים בכל הנוגע ללידות. קורסים להכנה ללידה התפתחו כדי לעזור לגברים להבין מה בכלל הולך לקרות - מאיפה לחנות את האוטו ועד איך להחזיק את התינוק לאחר הלידה. קורס הכנה ללידה טוב עושה את זה ועוד הרבה הרבה מעבר לזה. קורס הכנה ללידה מעולה יבין את מלווה הלידה שלך למצב שהוא/היא באמת יהפכו לתומכי ושותפי לידה אמיתיים.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא