אפידורל, בעד או נגד? - פשוט ללדת

את בהריון ומתלבטת  האם לקחת את הסיכון של  לידה טבעית או ללכת על אפידורל?

אני רוצה לספר לך על שיחה שהייתה לי אתמול עם אישה מקסימה בשם דינה שהתלבטה באותה שאלה.

דינה סיפרה שהתכנון המקורי שלה ללידה היה אפידורל "כבר מהבית". היא בעלת סף כאב נמוך במיוחד, ולא העלתה בדעתה בכלל לוותר על ההזדמנות לא להרגיש את כאבי הלידה האיומים….

אבל אז חברה טובה שלה, שהיו לה תוכניות דומות,  ילדה.

סיפור הלידה של החברה היה ארוך וקשה והשאיר אותה פצועה וחבולה, עם קרע רציני, שלקח לו חודשים להתאחות, עם טחורים (שלא נדע) , ועם חשד פנימי שלה, שהתינוק  סבל משיטפי דם פנימיים בגולגולת, שקרו בגלל הואקום  שנאלצה לעבור..

החברה סיפרה שהדברים התחילו להסתבך מיד עם האפידורל.

היא סיפרה שנורא פחדה מהלידה, ובדיוק כמו דינה חשבה שאין רגע מוקדם מדי לקבל בו אפידורל.

הלידה התחילה ומתישהו היא ובעלה נסעו לביה"ח, ולפי התוכנית היא בקשה אפידורל.

כל תהליך קבלת האפידורל היה מאוד לא סימפטי (בכל זאת זה דורש קטטר, וצינורית בעמוד השדרה…), אבל המטרה מקדשת את האמצעים והיא סבלה בשקט, העיקר לא לסבול אח"כ….

הבעיה היתה שאחרי שקבלה את האפידורל פתאום הצירים נחלשו מאוד (מסתבר שזו תופעת לוואי דיי רווחת של האפידורל) ואז היא נאלצה לקבל זירוז, בשביל להתניע את הלידה מחדש, הזירוז גרם לירידות דופק אצל העובר המתוק שלה (שגם זו מסתבר תופעת לואי רווחת של זירוז) ומפה זה פשוט היה סרט בלהות שנגמר בוואקום אכזרי (שמסתבר שזו תופעת לואי רווחת של אפידורל וזירוז ביחד), תפרים עד הגרון בערך, סבל בל יתואר, והכי גרוע היה מצבו של התינוק שלה. הואקום גרם לשטפי דם בגולגולת של התינוק, וכנראה לכאבים קשים לתינוק, כי הוא לא הפסיק לבכות במשך שעות.

עכשיו היא הבינה מצויין למה נשים מפחדות מלידה.

 

המסקנה של אותה חברה היתה שבלידה הבאה שלה היא מתרחקת מהאפידורל כמו מאש.

 

דינה שמעה את הסיפור וניסתה להבין מה לעשות. בהתחלה היא הייתה פשוט מבועתת ומשותקת,

 

ואז היא התחילה לחקור וללמוד. וכאשר המחשבות שלה היו מנווטות על ידע, במקום ע"י הפחד האיום מהלידה, הדברים התחילו להתבהר.

 

היא הבינה שהאפידורל הוא לא בהכרח גן השושנים שהבטיחו לה.

 

היא הבינה שהשימוש באפידורל אומנם  משחרר אותה, לכאורה, מתחושות הכאב, אבל הוא גם עלול לעצור את הלידה ולייצר מפל התערבויות שלא לצורך.

 

היא הבינה שהסיכוי שלה לסבול מקרעים, תפרים, טחורים ופגיעה ברצפת האגן עולה לאין שיעור, מרגע שהאפידורל נכנס לתמונה,

 

היא הבינה שהאפידורל אומנם משחרר אותה מתחושות  הכאב בלידה אבל שהשימוש בו עלול להיגמר בכאב איום אחרי הלידה.

 

ואם זה לא מספיק, אז המחשבה על התינוק שלה חווה מצוקה רק בגלל מהלך לא נכון בזמן הלידה...זה גמר אותה...ובאותו רגע שהיא הבינה את זה משהו קרה לה.  בצד ההבנה שהאפידורל יכול לשחרר אותה מהכאב וההתמודדות עם הלידה בכלל היא גם הבינה שהוא גם משחרר את היכולת שלה להשתתף בלידה, לתמוך בתינוק שלה בעת הלידה, להקל עליו...והיא התחילה לחשוב כמו אמא.

 

אבל עדיין  ללדת בלי אפידורל נשמע לה הזוי.

מה זה הזוי?!

כל הסיפור נראה לה כמו "תקלה של הטבע"... "באג במערכת", והמחשבות שלה לא הפסיקו להתעסק בזה,

איך היא תעבור את זה?

איך תתמודד?

איך תסכן את התינוק שלה?

אולי בכל זאת עדיף עם אפידורל? .. אולי בכלל עדיף קייסרי וזהו???  מה יעזור לה?

אולי דולה??? אבל דולה לא יכולה ללדת במקומה…

אז מה לעשות???

 

ואז, בתור לבדיקות דם בקופת חולים, היא ישבה ליד הריונית אחרת, והתפתחה שיחה.

 

הבחורה השניה סיפרה שהיא כבר בהריון שלישי, ודינה מיד בקשה לשמוע על הלידות שלה. קיוותה לפרטים וטיפים מהלידות הקודמות, היא אספה את עצמה כדי שתוכל להתמודד עם הפרטים הקשים אבל להפתעתה  שמעה סיפור לידה יוצא דופן.

.

זה התחיל מזה שהבחורה הזו ממש התרגשה לקראת הלידה. ממש חיכתה ללדת….היו לה תוכניות שנשמעו כאילו היא חיה בלה לה לנד...נרות, פלייליסט…(ומה יעזור לה פלייליסט בדיוק? איך היא תשמע את המוסיקה מבעד לצרחות של עצמה???)  … מילים כמו לנשום, להרפות...מילים שנשמעו כמו שטויות במיץ עגבניות, חצו את החלל שבין דינה לבחורה הזו, ודינה כמעט הלכה להתחבא בשירותים מרוב שהבחורה הזו עצבנה אותה… אבל אחרי כמה שניות זה היכה בה….אי אפשר היה להתעלם מזה שבניגוד לדינה חסרת הניסיון, אותה בחורה  כבר אחרי שתי לידות...כלומר היא ידעה משהו, לא? והיא התחילה להקשיב.

 

הבחורה סיפרה לה על חוויה מטורפת, סיפרה על נשימות שעזרו לה כל כך, שהיא עד היום משתמשת בהן על המיגרנות שלה, סיפרה על הרפיה של הגוף ומה היא עושה, סיפרה שהיא לא האמינה איזה כוחות יצאו ממנה, סיפרה שבעלה היה אלוף, שהיא ידעה בדיוק מה לבקש ואיך, סיפרה על לידה עדינה וחלקה, בלי התערבויות, בלי קרעים….בלי שום דרמה….סיפרה על תינוקת שנולדה ברכות, פקחה עיניים לאמא ואפילו לא היתה צריכה לבכות...

 

כשדינה שאלה אותה מה היא עשתה כדי להיות מסוגלת ללדת ככה, מה היא עשתה שבעלה תיפקד כל כך טוב ועזר לה כל כך, איך היא הגיעה למצב שהיא מחכה ללידה הבאה בהתרגשות ולא בפחד תהומי, יערה (זה היה שמה של הבחורה השניה) סיפרה על ההכנה שעברה לקראת הלידה.  היא סיפרה שגם היא היתה מבועתת לקראת הלידה הראשונה שלה, וכיון שיש לה גם קעקוע בגב התחתון, לא היה מצב לאפידורל. בלית ברירה היא התחילה לנסות לברר איך היא יכולה לעזור לעצמה בלי אפידורל ונפלה על קורס ההכנה ללידה של מרכז "פשוט ללדת".

 

יערה סיפרה שזה עשה את כל ההבדל.

זה עשה את ההבדל בין לבוא חסרת אונים ומבוהלת, לכך שהיא הגיעה מגובשת עם עצמה וידעה לאיזו לידה היא שואפת.

 

זה עשה את ההבדל בין הסיוט שהיא לגמרי שמעה קורה בחדרים אחרים, ובין הרוגע והאינטימיות שהיא ובעלה הקפידו עליו במהלך כל הלידה.

 

זה עשה את ההבדל בין כאבים נוראיים להתכווצויות ריחמיות שהיא היתה מסוגלת  ( וגם וידעה איך) להתמודד איתן, להכיל אותן.

 

זה עשה את ההבדל שאיפשר לה להימנע מהתערבויות שלא לצורך.

 

זה עשה את ההבדל בין לידה עם קרעים ותפרים, ובין לידה ללא שום נזקים.

 

זה בעיקר עשה את ההבדל עבור התינוקות שלה שנולדו בלידה עדינה ורכה, ללא טראומות.

 

"וגם את יכולה", ככה היא אמרה לדינה. "הרי אנחנו מגיעות כל כך בורות ללידה, אין לנו שום מושג מה לעשות, איך או מתי. אין לנו טיפת אימון בעצמנו, ביכולת שלנו ללדת. לידה היא אירוע כל כך משמעותי, כל כך שונה מכל מה שאנחנו מכירות בחיים, שצריך להתכונן אליו, צריך להגיע עם ידע, צריך להגיע עם כוונה כלשהי (כמו הכוונה ללדת עם אפידורל למשל), זה אירוע כל כך משמעותי שברור שאם את מגיעה אליו כמו קלולסית אז תפלי בין הכסאות.

 

קורס אמיתי להכנה ללידה ילמד אותך באמת איך להתנהל עם עצמך בזמן הלידה, ולא איך להתנהל ככה שתשתלבי טוב עם התוכניות של ביה"ח.

 

קורס טוב להכנה ללידה ילמד את בן/בת הזוג שלך איך להבין שאת בלידה, איך להבין מה את צריכה, איך להבין למה את מצפה ממנו/ה בזמן הלידה.

 

קורס טוב להכנה ללידה ילמד אותך אפילו מתי נכון לקחת אפידורל ואיך להשתמש בו כך שפוטנציאל הנזק שלו יקטן.

 

קורס טוב להכנה ללידה יחזיר אותך למקום שבו את הגיבורה של הלידה שלך, ולא אף אחד אחר.

 

השם פשוט ללדת נשמע מגוחך כשלא מבינים במה מדובר, אבל זו האמת. הלידה שלי היתה פי אלף יותר פשוטה מכל מה ששמעתי מסביב, ושונה לגמרי ממה שהחברות שלי, הרופא שלי ואמא שלי  הבטיחו לי שהיא תהיה...את תעשי לעצמך ולתינוק שלך טובה…."

 

דינה הבינה שהיא כבר אמא, ובתור אחת שכזאת היא חייבת פרטים על כל מה שיכול לעזור לתינוק שלה ולה.

אנחנו פה בשבילך,

שלחי לנו הודעה...נשמח לעזור

 

על הכותבת: המאמר נכתב ע"י שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת בעלת תעודת מטעם מכון HypnoBirthinh האמריקאי, מנחת דמיון מודרך, דולה מטעם המרכז הישראלי לחינוך ללידה,  ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון (MA) בתקשורת ומנהל מטעם המכללה למנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא