לידה בימי קורונה - פשוט ללדת

עושה רושם שלידה אף פעם לא היתה קשה יותר מאשר עכשיו בימי קורונה.

הכל משתנה באופן יומיומי,

מלווה אחד או שניים?

החדר טבעי פתוח או סגור?

להגיע בכלל לבית החולים או עדיף לידת בית?

ומה עם אפס הפרדה? אפשרי בכלל?

והתינוק שלי, הוא עלול להדבק ממני? בזמן השהיה בבית החולים?

ומה אח"כ בבית?

אני בטוחה שיש עוד כל כך הרבה שאלות.

ננסה לעשות סדר במה שאפשר וידוע כעת, אך יש לומר בתור התחלה כי יש כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון כבר עכשיו.

א. גמישות זו האיכות הכי חשובה כעת. ההבנה שאכן דברים משתנים, אך מה שלא משתנה הוא שתינוקך זקוק לך עכשיו (גם אם הוא עדיין בתוכך). הוא זקוק לך רגועה, זקוק\ה לתחושה שמה שלא יקרה את שם עבורו\ה,  לתחושה שאת תזכרי תמיד לעשות את הטוב ביותר שאת יכולה בכל מצב נתון. ואחד הדברים שחשוב שתעשי הוא שתשארי גמישה.

אני יודעת שאת בוודאי חשה שהרצפה נשמטת לך מתחת לרגליים. ולמרות שזה נכון וכל מה שהכרנו משתנה, היכולת להביא מתוכך גמישות למצב, חשובה תמיד, ועכשיו יותר מאי פעם.

איך עושים גמישות? אוספים מידע ומתכננים ללדת ביותר ממקום אחד, מכינים את מלווה הלידה הכי טוב שאפשר, מכינים את עצמנו הכי טוב שאפשר. ידע מעמיק יאפשר לכם בזמן אמת להיות בתנועה ולקבל החלטות שנכונות למצב ולאפשרויות שעומדות באותו רגע לפניכם.

ב. לאסוף כלים המאפשרים לך לבלות כמה שפחות זמן בבית החולים. להגיע בלידה כמה שיותר מתקדמת, ולהשתחרר כמה שיותר מהר הביתה. התכוונות ללידה טבעית, לימוד ותרגול, יאפשרו לך להיות מדוייקת בעת הלידה ולכן ללדת באופן מהיר יותר.

ג. לזכור שלפי כל הידע שיש לנו כעת נשים בהריון אינן נמצאות בקבוצת סיכון ביחס לשאר האוכלוסיה. אין הרבה מידע עדיין אך ממה שכן ידוע קורונה אינה עוברת שיליה, ואינה מועברת בעת ההנקה.

ד. לחזק את עצמך בעזרת פעילות גופנית, תזונה טובה וויטמין C בכמויות גדולות.

ועכשיו גם קצת תשובות:

רוב בתי החולים מאפשרים כרגע מלווה אחד בלבד בעת הלידה, חלקם מקפידים על כך שיהיה זה אותו מלווה שיעבור עם היולדת למחלקת יולדות לאחר הלידה. מכאן שכדאי להכין את המלווה שלך לריצה למרחקים ארוכים. להכניס הרבה אוכל לתיק הלידה שלכם, ולחשוב גם על המלווה כשאת אורזת בגדים, בגדים תחתונים וכלי רחצה.

בחלק מבתי החולים החדרים הטיבעיים פעילים ובחלקם לא. יש לברר זאת מול בתי החולים באופן פרטני. אנחנו מנסות לרכז מידע בנושא, וכדי לך להצטרף לעמוד הפייסבוק שלנו או לקבוצה שלנו בפייס "לידה טבעית-פשוט ללדת", שם אנו מעדכנות בכל הידוע לנו. מהידוע לנו הצוותים מנסים לעשות ככול האפשר על מנת לעזור ליולדות. אם תכננת ללדת בלידה טבעית תוכלי לעשות זאת גם בחדר הרגיל.

על השאלה לגבי לידות בית אענה כך: אכן עדיף בימים אלה לא להגיע לבית החולים אם אפשר. אם הכנת את עצמך לעומק ללידה, לידת בית היא בהחלט משהו שכדי לשקול. ניתן לקבל מידע נוסף לגבי לידות בית באתר של מיילדות הבית.

לגבי אפס הפרדה: יש לברר מול כל מחלקת יולדות בנפרד.

ואח"כ בבית: כדי מאוד להכין כל מה שאפשר כדי שיהיה מוכן עבורך לאחר הלידה. פריזר מלא לפחות לשבועיים כדי שיהיה אפשר להפשיר ולחמם בקלות, כל הקניות שאת צריכה לתינוק\ת, כדור פיזיו, מנשא לתקופה הראשונית, מלאי של חיתולים, חברה  או קרוב משפחה שיכולים להשלים חוסרים ולעשות קניות עבורכם.

כמו כן כדאי להכין את בן\בת הזוג לימים שאחרי. לכךשעליהם להיות בבית, לעזור ולגבות אתכן לפחות כשבועיים שלושה לאחר הלידה.

חשוב שתזכרי גם בימים אלה כי תהליך הלידה הוא בדיוק אותו תהליך מימים ימימה, לא השתנה דבר, אמא יולדת, תינוק נולד, כאן אין שום שינוי. תנשמי, הרפי את הגוף, זכרי שאת כבר אמא, את כבר בתפקיד חייך,  ואנחנו האמהות יותר חזקות מהכל!!!

הכנו לך כאן תרגול של נשימות להרפיה, לשיחרור של מתחים ולמיקוד במה שחשוב.  הכנסי לכאן והתחילי לתרגל.

 

 

על הכותבת: המאמר נכתב ע"י שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת בעלת תעודת מטעם מכון HypnoBirthinh האמריקאי, מנחת דמיון מודרך, דולה מטעם המרכז הישראלי לחינוך ללידה,  ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון (MA) בתקשורת ומנהל מטעם המכללה למנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא