סוד ההצלחה של גישת "פשוט ללדת" - פשוט ללדת

סוד ההצלחה של גישת "פשוט ללדת"

מה עומד מאחורי ההצלחה של שיטת ״פשוט ללדת״?

בעולם הלידות של העידן המודרני אפשר להבחין בכמה אירועים משני גורל. למה הכוונה? לארועים (המצאות, מחקרים, ספרים) ששינו את אופן ההסתכלות של נשים על לידה ממש מקצה לקצה.

מצד אחד הניתוח הקיסרי, כאופציה לבחירת היולדת  ולא רק במצב חירום ובעיקר האפידורל מככבים בצד הרואה בלידה אירוע מסוכן, רפואי וכואב, ואפשרו לנשים היולדות לידה מאולחשת.     הספר ״לידה פעילה״, שיטת לאמאז׳,פתיחת החדרים הטבעיים בבתה״ח, עומדים בצד השני, הרואה באירוע הלידה קליימקס טבעי בזרם החיים.

כל אחד מהנ״ל יצר שינוי או אפילו מהפך באופן בו אותה אשה שאמצה רעיון כזה או אחר,הסתכלה  על הלידה, התכוננה אליה, קבלה החלטות ופעלה בתוכה.

שיטת ״פשוט ללדת״ היא אירוע בסדר גודל כזה, כיוון שהיא מאפשרת לאשה להגיע אל הלידה ממקום מלא בידע, כוחות וכלים, וכך לנטוש את המקום חסר האונים שהייתה בו ולעבור צד למקום מלא בידע ועוצמה.

הגישה הבסיסית מזכירה לנו כמה דברים מהותיים ששכחנו:

  1. שהגוף הנשי יולד משחר האנושית, ועל כן יודע לעשות את העבודה.
  2. מאותו זמן בערך גם הגוף התינוקי יודע להיוולד.
  3. ללא שתי המיומנויות הללו לא היינו כאן!!!
  4. האחריות ההורית שלנו מתחילה מרגע ההתעברות. הלידה שלנו אינה באחריות בית החולים או הרופא. אנחנו ההורים צריכים לשאת בתוצאות של כל החלטה ועל כן ראוי וכדאי שאנו נהיה אלה המקבלים החלטות במהלך הלידה  (זה אינו שולל כלל התייעצויות עם גורמים מקצועיים שונים). החלטות אלה הן למשל היכן ללדת, לאיזה סוג לידה אנו שואפות, מי מלווה אותנו במהלך הלידה, מתי נכון לנו להיעזר בהתערבויות חיצוניות ומהן האפשרויות שלנו במקרה כזה, ומתי אנחנו יכולות להתמודד בכוחות גופינו.

פעם נשים היו לומדות ונעזרות המון אחת בשנייה. נושאים כמו  הנקה, גידול ילדים, לידה, היו נושאים שפשוט קרו במרחב הפרטי-קהילתי. נשים ליוו אחת את השנייה במהלך הלידה. הלידות קרו בבית ועל כן ילדה-אשה הייתה חשופה אליהן מגיל 0, ובעצם הייתה מגיעה להריון-לידה-הנקה שלה כשהיא כבר מנוסה ומלאת ידע.

היום יותר ויותר נשים מבינות את היתרונות האדירים של לידה טבעית, ומעוניינות ללדת כך, אך הן חסרות את הידע, הכלים והניסיון שהיה לכל נערה או אשה הרה בימים עברו. מסיבה זו היום אנו נדרשות לרכוש את הידע הזה באופן שכלתני. ברגע שאשה מקבלת מספיק ידע להבין כיצד גופה עובד, מה תומך בתהליך, מה עוצר את התהליך, כיצד לדעת האם העובר שלה חש בטוב או לא, האם התהליך תקין או שיש בעיה, היא מסוגלת לתפקד נפלא בתוך התהליך, וסיכוייה ללדת בעצמה, ללא התערבויות, עולים בצורה מטאורית.

המטרה של שיטת ,פשוט ללדת" היא בדיוק זו. ליצור תהליך למידה הנותן ליולדת ולכל אדם המלווה אותה בתהליך, את הידע והכלים להתנהג במדויק לתהליך, לגבות ולתמוך בגוף היולד ובתינוק/ת הנולד/ת, ולהיות מסוגלים לקבל החלטות נכונות ובריאות, המטרה היא תהליך לידה הבריא ביותר האפשרי ליולדת ולתינוקה.

ואכן אופן ההתנהלות של נשים המקבלות את הידע הזה ושל מלווי הלידה שלהן שונה באופן מהפכני מההתנהלות המגיעה ממקום לא יודע, ואצטט במובן זה את פנינה רוזנווסר, מיילדת בכירה בבית חולים לניאדו: "הנשים שעוברות את קורס ההכנה ללידה בגישת "פשוט ללדת" מחוברות יותר לגוף שלהן ולתהליך הלידה. הו ממוקדות ושולטות בתהליך, הן ממש יודעות לשחרר את גופן כדי ללדת את התינוק, וזה מדהים. גישת "פשוט ללדת" היא כלי מעולה להכנה ללידה".

על הכותבת: שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת, מנחת דמיון מודרך, דולה ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון בתקשורת ומנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא