מאמרים - פשוט ללדת
06 ינו

קורס הכנה ללידה

הידעת? קורסי הכנה ללידה פותחו בסוף שנות השבעים, ויועדו בתחילה בכלל לגברים. בסוף שנות ה-70 גברים התחילו ללוות את הנשים שלהן לחדר לידה, אך חוו את ליווי הנשים לחדרי הלידה בצורה מאוד קשה. הם חוו חוסר אונים, ולא הצליחו באמת לעזור לנשים שלהן בתהליך. מכאן פותח קורס שמטרתו הייתה להכין את הגבר לחדר הלידה. בימינו קיימים סוגים שונים של קורסי הכנה ללידה, ומטרתם היום לגשר על הפער בין הבורות שרובינו מגיעות עימה לתהליך הלידה, ולאפשר לאישה ולבן זוגה להגיע לחדר הלידה כשהם מבינים פחות או יותר, מה צפוי להם בתהליך.

קרא עוד >
02 ינו

מה היא דולה?

המילה דולה מגיעה מהשפה היוונית. בעבר דולה הייתה המשרתת האישית של נשים מהמעמד העליון, בדר"כ האדם הקרוב ביותר לאישה, שהייתה מלווה אותה, לצד המיילדת, בעת הלידה. כיום דולה היא אישה שעברה קורס דולות, קורס שנתי בו היא מקבלת ידע מקיף בנושאי היריון ולידה. ידע רפואי, ידע פיזיולוגי וידע מתחומי הרפואה המשלימה. דולות רבות ממשיכות ללמוד לאחר הקורס ומשתלמת בנושאים רבים נוספים כמו לידת תאומים, מצבים מיוחדים כגון מצג עכוז, מיילדות מסורתית, תמיכה בלנ"ק (לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי), הנקה, תמיכה באישה לאחר לידה (דולה לאחר לידה) וכד'.

קרא עוד >
19 דצמ

תנוחות ותנועתיות בלידה

שינוי תנוחות ותנועתיות יכולים להיות נושא מורכב במהלך לידה. אנו רגילות לדמיין יולדות בתנוחה אחת, ללא תנועה, תנוחת שכיבה על הגב. זוהי התנוחה הרפואית ללידה ואכן רוב הנשים יולדות בתנוחה זו משתי סיבות עקריות. האחת היא פשוטה מאוד, זו התנוחה יולדות מונחות להיות ב ע"י המערכת. זו התנוחה שנוחה למטפלים ולכן עדיפה מבחינתם. הסיבה השניה היא האפידורל. יולדת המאולחשת ע"י האפידורל פשוט תתקשה לשנות תנוחה עקב האלחוש. אבל ישנן תנוחות רבות שאת יכולה לישם בעת הלידה. מהי התנוחה הנכונה ביותר עבודך? זו שבה את מרגישה הקלה, זו שבה נוח לך, זו שבה את מרגישה נכון. זו יכולה להיות תנוחת הגב או כל תנוחה אחרת. כנ"ל לגבי תנועתיות. במאמר הבא תוכלי לראות תנוחות ותנועתיות שתוכלי לנסות ויכולות להקל עליך בעת הלידה.

קרא עוד >
13 אוג

אפידורל, בעד או נגד?

עכשיו היא הבינה מצויין למה נשים מפחדות מלידה.דינה שמעה את הסיפור וניסתה להבין מה לעשות. בהתחלה היא הייתה פשוט מבועתת ומשותקת,ואז היא התחילה לחקור וללמוד. וכאשר המחשבות שלה היו מנווטות על ידע, במקום ע"י הפחד האיום מהלידה, הדברים התחילו להתבהר.

קרא עוד >
09 אפר

הכנת תוכנית הלידה שלך/שרון פלד

את בהריון, הלידה מתקרבת ואחת החרדות הגדולות שלך היא שתאבדי שליטה, נכון?תאבדי שליטה על עצמך, על הלידה, על כל התהליך. שיפחידו אותך, שיכאב לך, שלא תצליחי להשאר על מקומך, שידחפו לך כל מיני התערבויות לא נדרשות ולא רצויות.שמעת שנשים נוהגות להגיע לביה"ח עם תוכנית לידה, וזה נשמע לך הגיוני...להגיע עם תוכנית... אבל  מאיפה לעזאזל את אמורה לדעת להכין תוכנית לידה?

קרא עוד >
01 אפר

כיצד אקטין את הסיכוי להתערבויות בעת הלידה?

כפי שניתן לראות כבר ממה שנחשף הפערים גדולים מאוד. נתון כמו 14% לידות המסתיימות בקיסרי חירום (ניתוח קיסרי שאינו מתוכנן מראש) ברמב"ם לעומת 1.8% באיכילוב, הוא נתון שזועק לשמיים. וצריך להבין אותו לעומק. ניתוח קיסרי חירום מתרחש כאשר התינוק לא מרגיש בטוב במהלך הלידה, כאשר לידה אינה מתקדמת לאורך זמן וכד'. מדוע 14% מתינוקות אינם מרגישים בטוב בבית חולים אחד, עד כדי כך שהצוות מרגיש צורך לשלוף אותם משם באופן מיידי, בעוד בבי"ח אחר מספר קטן בהרבה מהתינוקות לא יחושו בטוב?

קרא עוד >
26 פבר

קחי מגבת!!!

מה פתאום מגבת??? למה??? יש לי מספיק דברים בתיק ולקחתי כבר את כל הבית!!!!אם זה מה שאת חושבת כנסי למאמר הבא ותביני למה אישה, ובטח אישה יולדת, צריכה תמיד לדעת איפה המגבת שלה...

קרא עוד >
22 ינו

ללדת כמו מלכה

לאחרונה התבשרנו על הבחירה של ההריונית המפורסמת בעולם כרגע, מייגן מרקל מבית המלוכה הבריטי, בשיטת היפנוברת'ינג כשיטה שלה להכנה ללידה. נשאלת השאלה למה אישה שמקבלת את הייעוץ הטוב ביותר שכסף וקשרים יכולים לתת, שאומה שלמה דואגת לשלום העובר שלה, שיכולה לקבל כל מה שהיא רוצה, בוחרת דווקא בשיטה עם שם מסובך שלא ברור בכלל מה היא שווה ואפשר אפילו לומר שהיא נשמעת כמו עוד איזה אופנה הזויה???

קרא עוד >
28 נוב

כל מה שכדאי לך לדעת על תאריך הלידה המשוער שלך

תאריך הלידה המשוער שלנו אומנם מוגדר כתאריך משוער, אך אף אחד אינו מתייחס אליו כאל כזה.לתאריך משמעות רבה מבחינת המערכת הרפואית המתייחסת אליו כאל תאריך יעד, ואל הריון שעבר את תאריך היעד כאל הריון עודף. איחור בתחילת הלידה מעבר לתאריך המשוער גורר פעמים רבות הפעלת לידה (כלומר זירוז בעזרים מלאכותיים).מצד שני תמצאי כי לאורך ההריון שלך בהחלט יתכן שרופא/ת הנשים שלך תשנה את התאריך בהתאם להתפתחות העובר, אולי אף יותר מפעם אחת. אז מה לא מספרים לנו, וכיצד להמנע מהפעלת לידה מיותרת?

קרא עוד >
15 נוב

מניעת סימני מתיחה באיזורי הבטן הירכיים והחזה

הפחד מסימני מתיחה מדיר שינה מעיני נשים רבות. העליה המהירה במשקל, או ליתר דיוק בנפח, של אזור הירכיים, הבטן ולעיתים גם השדיים, גורמת למתיחה משמעותית מאוד בעור שלנו ועלולה להשאיר סימנים כהים בעור, המלווה לעיתים בגרד מרגיז באיזור הבטן.חברות הקוסמטיקה ישמחו להציע לך פתרונות במחירים אסטרונומיים, אבל הנה כמה טיפים להתנהלות מונעת וגם כמה  פתרונות קלים, טבעיים, חינמיים - זולים, שיעשו את אותה העבודה.

קרא עוד >
11 אוק

סוד ההצלחה של גישת "פשוט ללדת"

פנינה רוזנווסר, מיילדת בכירה בבית חולים לניאדו: "הנשים שעוברות את קורס ההכנה ללידה בגישת "פשוט ללדת" מחוברות יותר לגוף שלהן ולתהליך הלידה. הו ממוקדות ושולטות בתהליך, הן ממש יודעות לשחרר את גופן כדי ללדת את התינוק, וזה מדהים. גישת "פשוט ללדת" היא כלי מעולה להכנה ללידה".

קרא עוד >
15 אוג

פיטוצין אחרי לידה?

פיטוצין הוא חומר הנמצא בשימוש כמעט בכל לידה בארץ. זהו חומר בעל שתי תכונות- כיווץ והפרשת נוזלים, והוא בעצם התחליף המלאכותי של האוקסיטוצין, הורמון האהבה. כבר כתבנו לא מעט על חסרונות הפיטוצין במהלך הלידה אבל נשים רבות לא מודעות לכך שנוהל משרד הבריאות מורה לתת אותו לכל אשה גם לאחר הלידה. מדוע? ואם ניתן לוותר עליו ?

קרא עוד >
19 יול

אז למה לי קורס הכנה ללידה בכלל???

למה צריך להתכונן ללידה? הרי נשים ילדו מאז ומתמיד, כמה מסובך זה יכול להיות? למה אני צריכה קורס יקר שלוקח שעות רבות בשביל לעשות את מה שכולן עושות? מחשבה הגיונית בעליל...נשים באמת ילדו מאז ומתמיד, עד לפני 30-40 שנה לא היה אפידורל לאף אחת וכמעט כולן ילדו טבעי. אז למה?

קרא עוד >
03 יול

מהי לידה בריאה ואיך ניתן לשפר את "בריאותה"?

אנו חיות בעולם בו מקובל להתייחס ללידה כאל אירוע שהוא בתחום הרפואי.הממסד הרפואי מכוון למצוא כשלים בתפקוד הפיזי ולתקן אותם. הוא רגיל לקחת אחריות ולנתב את החולה, הבור בתחום, אל מעבר לטווח הסכנה. אך לידה אינה אירוע רפואי. לידה היא דווקא אירוע שקורה לנשים בריאות שגופן מסוגל לעשות פעולה מורכבת כמו התעברות

קרא עוד >
13 יונ

הצ'ק ליסט שלנו לחדר לידה

כולנו מחפשות את הצ'ק ליסט המושלם לחדר לידה. רשימת הציוד שלא תחסר דבר. אנחנו רוצות להגיע מוכנות עם הכל, מפדים ועד בגדים לתינוק. שלא יהיה מצב שהיה איזה אביזר שיכול היה להקל עלינו ולא הבאנו. אז בעלים נסחבים עם מזוודות מלאות... ובאמת יש דברים רבים שיכולים לעזור ולהקל. את רשימות הציוד האלה ניתן לראות בכל אתר אינטרנט שעוסק בנושאי היריון ולידה והם אכן חשובים. אך הם חסרים כמה דברים משמעותיים באמת.

קרא עוד >
22 אפר

גופך המופלא

מאמר זה עוסק במופלאותו של גופך. בשביל רובינו זה ענין ממש מורכב – לסמוך על הגוף שלנו. אבל אם ארצה לצמצם את שיטת פשוט ללדת למשהו ממש צר ומדוייק, אפשר לומר שהאמון בגופינו (גוף היולדת וגוף התינוק/ת), הוא אחד העיקרים המשמעותיים בה, וזה יותר מסובך ליישום ממה שאפשר לחשוב. אורך החיים שלנו מבטל, כמעט לחלוטין, הקשבה לפיזיות שלנו.

קרא עוד >
21 מרץ

6 טיפים מעולים להמנעות מקרע או חתך בעת הלידה. לגזור ולשמור!!!

איך והאם ניתן להגדיל את הסיכוי ללידה ללא קרעים ותפרים? עד לא לפני הרבה שנים (8 או 10 שנים, תלוי איפה) חתך בלידה ראשונה היה חלק מהנוהל. כל יולדת בלידה ראשונה נחתכה, ולכן גם נתפרה אח"כ.  מי שעברה את זה יודעת שהרבה פעמים הסבל הכרוך בישיבה ממושכת על תפרים (והישיבה היא ממושכת, שהרי את מניקה במשך שעות רבות) היא סבל איום, גרועה בהרבה מכל מה שאתן מדמיינות כ"סבל" הלידה. וזה כאשר אנו מדברים על חתך פשוט שלא הזדהם או הודלק. חתך היה חלק מכל לידה ראשונה, לא היה כלל מקום לשיקול דעת האם הוא נדרש או לא.

קרא עוד >
08 מרץ

נהג בוס או מלווה לידה?

אז בואו נגדיר קודם כל מי הוא מלווה הלידה?מלווה הלידה הוא האדם שמשמש כ"עוזר הלידה" של היולדת. זה יכול להיות בן או בת זוג, אמא, חברה, אחות היולדת, או כל אדם אחר שנמצא איתה בחדר לידה. תפקיד מלווה הלידה הוא תפקיד בעל משמעות רבה ויכול להטות את מהלך הדברים לחיוב או לשלילה, ולכן חשוב מאוד שמלווה הלידה ילמד קצת יותר לעומק את נושא הלידה. לידה יתן לו אפשרות להבין מה נאמר בחדר לידה וכיצד להתייחס למצבים שונים.יכולת מלווה הלידה לסייע לך בעת הלידה ולספק עזרה יעילה באמת, תלויה בך, היולדת, במידה רבה:

קרא עוד >
27 פבר

הלידה שהתחפשה

חג פורים עוסק כולו במה שמתחבא מאחורי המובן מאליו, מתחת לפני השטח, ואולי זה הזמן הטוב ביותר להבין את האמת מאחורי אירוע הלידה.הלידה התחפשה לפני שנים רבות לאירוע רפואי, אירוע המייצג את חוסר האונים הנשי, התלות הנשית בגבריות, בתירוץ שמדובר באירוע נפיץ רפואית ומסוכן.האופן הזה שבו אנו מדמיינים לידה התקבע אצלנו מסיבות רבות,

קרא עוד >
04 פבר

חליטה מחזקת לשנת ההיריון והלידה

הגוף הנשי עובד קשה מאוד במהלך ההיריון, הלידה וכל תקופת ההנקה, במיוחד שלושת החודשים הראשונים אחרי הלידה.על מנת לעזור לגוף שלנו לחדש מאגרים חשובים, חשוב להפנים הרגלי תזונה נכונים.

קרא עוד >
28 ינו

אמונות מוטעות שאת עלולה להיות חשופה אליהן במהלך ההיריון והלידה

מטרת סדרת הטיפים הבאה שלנו היא "לסנדל" אמונות מוטעות שונות, הנאמרות בחדר לידה, והשפעתן על תהליך הלידה והתקדמותו גדולה מאוד. כשאנו שומעות משפט, בסגנון המשפטים הנאמרים מטה, יש לכך השפעה גדולה על המוטיבציה שלנו, על מצב הרוח שלנו ולכן גם ממש על התפקוד הפיזי שלנו. ידע הוא כלי מאוד חזק המאפשר לנו לסנן אינפורמציה מחלישה המגיעה אלינו ולאמץ אינפורמציה מחזקת ומקדמת.

קרא עוד >
09 ינו

האם יתכן שהמבנה האגן שלי צר מכדי ללדת?

קיימים ארבעה אבות טיפוס של מבנה אגן נשי. אופי מבנה האגן שלך הוא עניין של תורשה, ומבני האגן השונים מאפיינים מוצאים ותרבויות שונות. כלומר כל סוג של מבנה אגן קיים מליוני שנים אחורה, ושרד, אבולוציונית. זה אומר שנשים שיש להן אגן צר, קיבלו אותו בתורשה נשית מאחת האמהות שלהן (האם הישירה או אם קדומה יותר) שילדה. אותה אם קבלה את אותו אגן בירושה מאם קדומה שלה, שילדה, וכן הלאה אחורה דורות רבים.

קרא עוד >
23 דצמ

לידה פעילה והקשר בינה ובין שיטת "פשוט ללדת" (היפנוברת'ינג)

הספר לידה פעילה מאת ג'נט באלסקס מעלה קול חשוב ומוביל בתחום הלידה בכלל ותחום הלידה הטבעית בפרט. ג'נט באלסקאס נותנת למונח "אומנות הלידה" נפח חדש כשהיא  קוראת להחליף פאסיביות (שאיפיינה מאוד נשים בחדר לידה) באקטיביות, תוך שמירה על זכותה של אישה לבחור בכל תנוחת לידה המועדפת עליה בכל שלב בלידה.

קרא עוד >
22 אוק

כאב בלידה – ההורמונים שלך הם העוזרים שלך

דמיינו זאת: החתולה שלך בהריון, צפויה ללדת בערך באותו זמן כמוך. התיק שלך לבית החולים ארוז ואת מחכה לסמנים ראשונים ללידה בהתרגשות וקצת מתח . בינתיים החתולה שלך מחפשת מקום חבוי – מגירת הגרביים או סל הכביסה – מקום בו קיים סיכוי גבוה שלא יהיו הפרעות. כשאת שמה לב לכך את פותחת את דלת הארון, אבל שוב היא זזה. מסוקרנת את שמה לב שהצפיה שלך בה ואפילו הנוכחות שלך, מפריעים לכל התהליך. למרות שאת רוצה מאוד לקבל הצצה למסתורי הלידה, לפני שתורך יגיע,

קרא עוד >
18 אוק

עשרת העקרונות שיביאו אותך ואת תינוקך ללידה עדינה וקלה יותר

הרוב הגדול של הנשים, הבוחרות בשיטת פשוט ללדת להכנה ללידה, יכולות לחוות לידה קלה לעצמן, ולידה בטוחה ועדינה לתינוק שלהן. יש מספר אלמנטים, אותן אימצו האימהות הללו , שאיפשרו לידה שכזו

קרא עוד >