דולה תומכת | דולות להכנת ללידה | פשוט ללדת

המילה דולה מגיעה מהשפה היוונית. בעבר דולה הייתה המשרתת האישית של נשים מהמעמד העליון, בדר"כ האדם הקרוב ביותר לאישה, שהייתה מלווה אותה, לצד המיילדת, בעת הלידה.

כיום דולה היא אישה שעברה קורס דולות, קורס שנתי בו היא מקבלת ידע מקיף בנושאי היריון ולידה. ידע רפואי, ידע פיזיולוגי וידע מתחומי הרפואה המשלימה. דולות רבות ממשיכות ללמוד לאחר הקורס ומשתלמת בנושאים רבים נוספים כמו לידת תאומים, מצבים מיוחדים כגון מצג עכוז, מיילדות מסורתית, תמיכה בלנ"ק (לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי), הנקה, תמיכה באישה לאחר לידה (דולה לאחר לידה) וכד'.

מתי כדאי להיעזר בדולה?

מחקר שיצא בשנות ה-70 מצא כי נוכחות של אדם מוכר ליולדת בעת הלידה יכולה להוריד את אחוז הלידות המסתיימות בניתוח קיסרי בכ- 30% ויותר.  נוכחות של אדם מוכר מורידה חרדות, משפרת את יכולת ההתמודדות, ובמקרה והאדם המוכר הוא, או בעצם היא, גם אשת מקצוע, היכולה לתת פתרונות ותמיכה מקצועיים, אך לא-רפואיים, ניתן לראות כי גם אחוז השימוש בהתערבויות רפואיות, מלבד ניתוח קיסרי, כגון זירוזי לידה, פקיעת מי שפיר, חתך חייץ והצורך בלידת ואקום, יורד פלאים.

נשים נעזרות בדולות מסיבות שונות ומגוונות. לעיתים אישה הריונית חשה כי היא מעוניינת באישה שעימה יש לה היכרות מוקדמת, אישה שהיא בחרה באופן אישי, אישה שתהיה צמודה אליה בעת הלידה, ואף לפני הלידה, ומחוייבת לה בזמן ההיריון. אישה שהיא יכולה להתייעץ עימה ולהיעזר בה באופן לא-רפואי ולקבל ממנה תמיכה רגשית בכלים של רפואה משלימה.

דולה תופסת מקום משמעותי מאוד בלידה ראשונה, כאשר היולדת אינה מנוסה, ומאפשרת לעצמה לקבל תמיכה מאישה מנוסה, על מנת לקבל החלטות בצורה מושכלת ומתוך ידע.

לעיתים קרובות אישה לקראת לידה מרגישה צורך באישה נוספת שתלווה אותה, בניגוד לגבר, בן הזוג, שהוא אולי חבר קרוב, אך נושא הלידה זר לו. לעיתים בן הזוג עצמו חש חוסר בטחון ביכולתו לתת לאשתו את התמיכה לה היא זקוקה – כלומר ניתן בהחלט לומר שנוכחות של דולות בחדר הלידה מורידה את רמת החרדה גם אצל הגבר המלווה את אשתו לחדר לידה.

נוכחות של דולה בחדר לידה יעילה מאוד במיוחד כאשר מדובר במצבים מיוחדים כגון לידת תאומים, לידה אחרי קיסרי, לידה של אישה סכרתית או הסובלת מבעיות רפואיות אחרות, כיון שבמקרים שכאלה הלידה נחשבת לידה בסיכון גבוה, כך שמלבד האישה היולדת ובן/בת זוגה, גם הצוות המיילדותי נמצא בעצמו ברמות סטרס גבוהות, והיד קלה על הדק ההתערבויות הרפואיות.

כאשר אישה מעוניינת בלידה טבעית, נוכחות של דולה היא בעלת פוטנציאל עזרה עצום, כיון שלדולה יש כלים נפלאים ויעילים מאוד, המגיעים מתחום הרפואי המשלימה והמקום המנטלי, כמו שימוש בדמיון מודרך, שיאצו, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה, הומאופטיה וכד', היכולים לפתור בעיות רבות שלא ניתן לפתור בעזרת הרפואה המיילדותית אלא ע"י התערבות רפואית, שהיא קשה הרבה יותר ובעלת תופעות לואי רבות עבור האם והתינוק.

ובמפתיע אולי, תמיכה של דולה לאישה המעוניינת להיעזר באפידורל בעת הלידה, יכולה לשפר מאוד את תוצאות הלידה. האפידורל ידוע כמעכב לידה, בין השאר כיון שהוא גורם לאישה להפסיק לנוע (שהרי חלק הגוף התחתון שלה מורדם או מאולחש). במקרה שכזה למשל, דולה תדע לעזור לאישה להניע את גופה ולמנוע סטגנציה שעלולה להקשות על התינוק בדרכו, וכך להמשיך ולקדם את התהליך.

 

איך דולה משתלבת עם בן/בת זוג?

מצחיק לומר אך בני זוג רבים חווים התנגדות פנימית לנוכחות של דולה בחדר לידה. מחשבות כמו "אולי אני לא מספיק לה", "אני רוצה חוויה שלי ושלה בלבד" ומחשבות נוספות דומות מציפות את המחשבה וגורמות לגברים לא מעטים לחשוש שדולה תיקח את המקום שלהם בחדר לידה.

חשוב להבין כי בעבודת צוות נכונה, דולה יכולה להיות לעזר לבן/בת הזוג, בדיוק כמו ליולדת, אך בכדי שזה אכן יקרה נדרשת פתיחות מבן/בת הזוג, המאפשרת שיחה, תיאום ציפיות וחלוקת תחומי אחריות. יש דברים שרק בן/בת הזוג יכולים לעשות, כמו למשל לייצג של האישה היולדת מול צוות ביה"ח, להציג את תוכנית הלידה של האישה מול המיילדת או הרופא/ה, להיות הגבר, האבא, ולתת מקום של אינטימיות זוגית. וטיפ קטן וחשוב: בהחלט אפשר לסכם עם הדולה שברגעים מסוימים או לפי סימן מוסכם, תשאיר את הזוג לבד בחדר הלידה, או באופן עקרוני תכנס לחדר הלידה רק אם יש בכך צורך.

בכל יש לזכור כי האישה ההריונית היא זו הזקוקה קודם כל לתמיכה בחדר לידה, ועל כן כאשר יש אי הסכמה בנושא זה חשוב לדבר על כך וחשוב עוד יותר שבן/בת הזוג יבינו שגם הם סוג של דולה בחדר לידה- תומכים אך לא יולדים, ועל כן יש לתת משנה חשיבות לכך שהאישה היולדת היא זו שתרגיש כי כל צרכיה מסופקים בחדש הלידה.

מה דולה בכלל עושה?

כיון שאין שתי לידות זהות, אין גם שתי לידות הנראות זהות מבחינת עבודת הדולה. בעקרון מטרת הדולה היא לתת תמיכה רגשית בעת ההיריון, הלידה ואחריה, וכן פתרונות טבעיים במצבים שונים.

דולה נפגשת עם האישה או הזוג לפחות שלוש פעמים לפני הלידה.

בתחילה מתקיימת פגישת הכרות קצרה. בפגישה הדולה מציגה את עצמה ואת ארגז הכלים עימו היא מגיעה לליווי הלידה. והזוג מציג את עצמו ואת הרצונות והציפיות שלהם בקשר ללידה ולליווי. במידה ויש תקשורת טובה, ושפה משותפת ניתן להמשיך ולהחליט על עבודה משותפת. בהמשך מתקיימות שתי פגישות נוספות לפני הלידה. מטרת פגישות אלה להעמיק את ההכרות בין האישה/זוג והדולה, ליצר מעין תשריט של עבודת הצוות לעת הלידה (מה עושה הדולה, מה עושה בן/בת הזוג או כל מלווה אחר של האישה), הדולה מסבירה את נהלי העבודה שלה,  ונעשית עבודת עומק לקראת הלידה, בהמשך כמובן ליווי בעת הלידה ופגישה נוספת לאחר הלידה שמטרתה עיבוד הלידה וכן כמובן רצון לראות כי האישה מסתדרת, או האם זקוקה לעזרה נוספת.

מה היא דולה תומכת פשוט ללדת?

דולה תומכת פשוט ללדת היא דולה שעברה סדנת הכרות עם שיטת פשוט ללדת ועם ארגז הכלים ופילוסופית הלידה הניתנים לזוגות בקורס ההכנה ללידה של המרכז. מטרת הסדנה היא לאפשר לאישה/זוג העוברים את קורס ההכנה ללידה של המרכז להמשיך באותה שפה ועם אותם כלים גם בעבודת הדולה. כיון שאישה/זוג שעברו את קורס ההכנה ללידה של המרכז, מגיעים לשלב בו הם מתחילים לעבוד עם הדולה, כשהם בעלי ידע רב, תובנות מעמיקות על רצונותיהם בעת הלידה, וארגז כלים שהם מתרגלים, מתאפשר להם לעבוד עם הדולה המכירה את הידע שהם רכשו בקורס, ברמה מעמיקה הרבה יותר, מאשר אם היו מגיעים לפגישות אלה ללא ידע זה, או אם היו עובדים מול דולה שאינה מכירה אותו. כך אנו יוצרות המשך רציף של העמקה והכנה לקראת הלידה המתקרבת.

מהי דולה לאחר לידה?

דולה לאחר לידה, או דולה פוסט-פארטום, הוא מקצוע חדש רשמית, אך המשך ישיר ורציף לעבודת הדולה או המיילדת המסורתית (ושל מיילדת הבית גם היום).

נשים רבות חוות קושי לאחר לידה, לעיתים פשוט בגלל שמשפחתן רחוקה ואין להן עזרה קרובה, לעיתים בגלל קשיים אחרים. דולה לאחר לידה היא מעין "סבתא מקצועית". היא יכולה לעזור פשוט בטיפול בתינוק, לאפשר לאמא כמה שעות של מנוחה, או לעזור בדרכים מעמיקות יותר בהנקה או במצבים ריגשיים רגישים. קורס דולות לאחר לידה הוא קורס שנתי הכולל ידע רב לגבי הנקה, פסיכולוגיה, שינויים הורמונליים, בריאות התינוק בחודש שלאחר לידה ועוד.

בעבר נשים היו זוכות לתמיכה רחבה מהקהילה בה חיו, לתקופה שאחרי לידה קראו משכב לידה והיא נמשכה לפחות ששה שבועות. בששה שבועות אלה היתה האם הטריה משוחררת מכל מטלות הבית, הכל נעשה עבורה, כולל עזרה רבה בטיפול בתינוק. כיום, כאשר משפחות רבות מתגוררות במנותק מהמשפחה המורחבת, הסבתות עובדות, או שבן/בת הזוג חייבים לחזור לעבודה כמה ימים לאחר הלידה, או אפילו במצב בו האם הטריה עברה לידה קשה ולוקח זמן עד שכוחותיה חוזרים אליה, דולה לאחר לידה יכולה למלא את החלל שנוצר.

חשוב לדעת שדולה לאחר לידה עובדת גם לפי שעות וניתן להזמינה ללא התחייבות לטווח ארוך, לבקש כמה שעות כאלה במתנה (במיוחד במידה ואת יודעת מראש שלא תהיה לך עזרה מספקת לאחר הלידה).

אנחנו ב"פשוט ללדת" מאמינות שהגוף שלך יודע ללדת והתינוק שלך יודע להיוולד.

כותבת המאמר: שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת בעלת תעודת מטעם מכון HypnoBirthinh האמריקאי, מנחת דמיון מודרך, דולה מטעם המרכז הישראלי לחינוך ללידה,  ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון (MA) בתקשורת ומנהל מטעם המכללה למנהל.

 

 

 

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא