האם יתכן שהמבנה האגן שלי צר מכדי ללדת? - פשוט ללדת

האם יתכן שהמבנה האגן שלי צר מכדי ללדת?

הידעתן? קיימים ארבעה אבות טיפוס של מבנה אגן נשי. אופי מבנה האגן שלך הוא עניין של תורשה, ומבני האגן השונים מאפיינים מוצאים ותרבויות שונות. כלומר כל סוג של מבנה אגן קיים מליוני שנים אחורה, ושרד, אבולוציונית. זה אומר שנשים שיש להן אגן צר, קיבלו אותו בתורשה נשית מאחת האמהות שלהן (האם הישירה או אם קדומה יותר) שילדה. אותה אם קבלה את אותו אגן בירושה מאם קדומה שלה, שילדה, וכן הלאה אחורה דורות רבים. לא יתכן מבנה אגן ששרד אבולוציונית, שלא יכול ללדת. ומכאן שמשפט זה אינו יכול להיות נכון. אין אגן שצר מדי ללידה. אגן כזה לא היה שורד מדור לדור אלא היה נכחד במהלך ההתפתחות האבולוציונית ולא עובר הלאה ושורד עד ימינו.

מדוע אנו שומעות את המשפט הזה כל כך הרבה, גם מרופאות/ים או מיילדות בחדר לידה וגם הנשים עצמן?

הנשים בדר"כ מצטטות נשים אחרות ממשפחתן, שחוו לידה מורכבת או אפילו הגיעו למצב ניתוח קיסרי, ונאמר להן שהבר קרה בגלל מבנה האגן שלהן.

ציטוטים שכאלה מהגורמים המקצועיים (מיילדות, רופאות/ים) ניתן להבין בעיקר עקב האופן שבו צוותים אלה מנחים את האישה במהלך הלידה.

מהתמונה המצורפת של סוגי האגן ניתן לראות כי אכן יש מבני אגן שהם צרים יותר. יתכן מאוד שעל מנת לאפשר לתינוק לעבור יהיה צורך בתנועתיות במהלך הלידה שתעזור לתינוק להתברג ולרדת באגן, בתנוחות הפותחות את האגן, או בשינוי תנוחות במהלך הלידה המתאימות למיקום המשתנה של התינוק באגן במהלך התקדמות הלידה.

כאשר מנחים את האישה לשכב על הגב לכל אורך הלידה,  מחוברת למוניטור למשל ומפחדת לזוז, כדי שהמוניטור יקלוט טוב את התינוק,  עצמות האגן האחוריות שלה, המונחות תחת כל משקלה על המיטה,  מתקשות להתרחב עם ירידת התינוק ולאפשר לו לעבור. אם נוסיף לכך את העובדה שרוב היולדות שציוותי חדר לידה פוגשים, משתמשות באפידורל, ואין ביכולתן לזוז, בגלל האילחוש האפידורלי, או להרגיש את הצורך לזוז, לנוע, לשנות תנוחה, נבין כי אכן מתוך הניסיון המיילדותי המקצועי שלהם, אשה עם אגן צר לא תוכל ללדת.

על הכותבת:

שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת, מנחת דמיון מודרך, דולה ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון בתקשורת ומנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא