כיצד אקטין את הסיכוי להתערבויות בעת הלידה? - פשוט ללדת

כיצד אקטין את הסיכוי להתערבויות בעת הלידה?

מאמצים רבים של ארגון "נשים קוראות ללדת" ושל האגודה לחופש בחירה בלידה נשאו פרי חלקי. ביתי החולים הממשלתיים חושפים את נתוני ההתערבויות שלהם בלידה. למה חלקי? כיון שבי"ח רבים, שאינם ממשלתיים, לא חוייבו לחשוף פרטים אלה וחבל. אם גם הם היו חושפים את הנתונים הייתה מתקבלת תמונה עוד יותר קיצונית של השוני העצום שיש בתוצאות הלידה בין בתי החולים.

כפי שניתן לראות כבר ממה שנחשף הפערים גדולים מאוד. נתון כמו 14% לידות המסתיימות בקיסרי חירום (ניתוח קיסרי שאינו מתוכנן מראש) ברמב"ם לעומת 1.8% באיכילוב, הוא נתון שזועק לשמיים. וצריך להבין אותו לעומק. ניתוח קיסרי חירום מתרחש כאשר התינוק לא מרגיש בטוב במהלך הלידה, כאשר לידה אינה מתקדמת לאורך זמן וכד'. מדוע 14% מתינוקות אינם מרגישים בטוב בבית חולים אחד, עד כדי כך שהצוות מרגיש צורך לשלוף אותם משם באופן מיידי, בעוד בבי"ח אחר מספר קטן בהרבה מהתינוקות לא יחושו בטוב?

מדוע בי"ח שנחשב מהטובים בארץ מייצר תוצאות לידה כל כך נחותות ביחס לבתי חולים אחרים?

התשובה לכך מורכבת אך יש לה מרכיב חשוב אחד שאין לשכוח: קיימים הבדלים מהותיים במדיניות בתי החולים בנוגע לאופן ניהול לידה. יש בתי חולים בהם האמונה היא שאת הלידה ינהל הרופא. בבית חולים שכזה יהיה משקל נמוך מאוד לרצונות היולדת, לשאיפה לתת לה להרגיש כמה שיותר בנוח, לרצון לתת לה מספיק מידע על מנת שתוכל לקבל החלטות בעת הלידה. אופן ההתנהלות יהיה כזה שידחוף אותה להסכים להמלצות הרופא, ההתכוונות תהיה לגרום לרופא להרגיש בנוח, והמשקל שיינתן לדעות של הרופא יהיה של חוות דעת ללא עוררין.

בבתי חולים אחרים מאמינים שהלידה מנהלת את עצמה, והצוות נמצא שם על מנת לתמוך. במקומות כאלה ידאגו ליולדת באופן שונה. יאפשרו לה לקבל מידע רב ומגוון שיאפשר לה לקבל החלטות, יספקו לה חדר נוח ואינטימי, יתייעצו איתה ויהיה תהליך שונה לחלוטין של קבלת החלטות, והנה התוצאה שחור על גבי לבן - התינוק שלה ירגיש טוב יותר ויוכל להתמודד טוב יותר עם אתגרי הלידה.

יש הרבה דברים שאת יכולה לעשות על מנת להקטין את הסיכוי להתערבויות בעת הלידה, הבחירה היכן ללדת היא אחת הבחירות המהותיות שתעשי בנוגע ללידה שלך ולבריאות התינוק/ת שלך. בין אם את מעוניינת בלידה אפידורלית ובין אם את מעוניינת בלידה טבעית, כדאי שתקחי זאת בחשבון ותבחרי את המקום בו את עומדת ללדת בתשומת לב.

גשי לביה"ח לסיור (ועדיף ליותר מבי"ח אחד). שאלי שאלות הנוגעות לנהלים השונים, בדקי את תוצאות הלידה של אותו בית חולים לעומק, הביני עם עצמך לפני הסיור איזה סוג לידה את רוצה ונסי למצוא מקום בו מעוניינים ללוות אותך לפי השאיפות שלך.

לשיחת יעוץ ללא תשלום הקליקי כאן,  נשמח לשוחח איתך ולייעץ לך.

עוד על לידה בריאה במאמר מהי לידה בריאה ואיך ניתן לשפר את בריאותה?

 

על הכותבת: המאמר נכתב ע"י שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת בעלת תעודת מטעם מכון HypnoBirthinh האמריקאי, מנחת דמיון מודרך, דולה מטעם המרכז הישראלי לחינוך ללידה,  ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון (MA) בתקשורת ומנהל מטעם המכללה למנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא