כל מה שכדאי לך לדעת על תאריך הלידה המשוער שלך - פשוט ללדת

כל מה שכדאי לך לדעת על תאריך הלידה המשוער שלך

תאריך הלידה המשוער שלנו אומנם מוגדר כתאריך משוער, אך אף אחד אינו מתייחס אליו כאל כזה.לתאריך משמעות רבה מבחינת המערכת הרפואית המתייחסת אליו כאל תאריך יעד, ואל הריון שעבר את תאריך היעד כאל הריון עודף. איחור בתחילת הלידה מעבר לתאריך המשוער גורר פעמים רבות הפעלת לידה (כלומר זירוז בעזרים מלאכותיים).מצד שני תמצאי כי לאורך ההריון שלך בהחלט יתכן שרופא/ת הנשים שלך תשנה את התאריך בהתאם להתפתחות העובר, אולי אף יותר מפעם אחת.
אז מה לא מספרים לנו, וכיצד להמנע מהפעלת לידה מיותרת?
  • האופן בו נקבע התאריך (הגלגל הקטן שתפגשי פעמים רבות במהלך ההריון שלך) אינו מדוייק כלל.  בעצם התאריך הקובע הוא תאריך הביוץ שלך, אך רובינו (וזה כולל את הרופא/ה) לא  יודעות מתי בייצנו והרינו. הרופא בעצם מנחש סטטיסטית מתי היה הביוץ והוא מנחש שרירותית שזה קרה שבועיים מתאריך תחילת המחזור האחרון שלך. בנוסף חשוב לזכור כי לא אצל כל אשה המחזור סדיר או אורך בדיוק 28 ימים. ומכאן הדרך לטעות בחישוב, קצרה.
  • פענוח האולטרסאונד אינו מדוייק כלל ועלול להיות מוטה עד כדי טווח של שבועיים לפני או אחרי מה שהוא מראה. כלומר תיקון התאריך על פי האולטרסאונד, גם הוא עלול להיות רחוק מהתל"מ האמיתי שלך, שהוא בעצם 40 שבועות לאחר שאנו משערים שהיתה ההתעברות?

מדוע חשוב לקחת בחשבון שהתל"מ שלך הוא אכן משוער כמו שהוא נקרא?

  1. אף אחד אינו יודע מה בדיוק הטריגר שמתחיל את תהליך הלידה, אך ניתן לשער כי מדובר בבשלות כלשהי של גוף האשה מצד אחד וגוף התינוק מצד שני. ברגע שאנו מתייחסים אל התאריך המשוער כאל תאריך יעד אנו בעצם מוחקים מתודעתנו את הפרט הזה, ועלולים לגרום למצב בו נלד תינוק שעדיין אינו בשל לחיים שבחוץ.
  2. זירוזים, מלאכותיים או טיבעיים, אינם יכולים באמת להקדים את הלידה ביותר מ 24-48 שעות. הם פשוט לא עובדים כאשר גופך אינו מוכן ובשל לתהליך. כאשר תופעל לידה על גוף שאינו בשל לתהליך, אנו עלולים לראות מצב של "מפל התערבויות"- כלומר התערבות גוררת התערבות , מה שעלול להביא ללידה קשה מאוד ממש עד כדי פגיעה בעובר והגעה למצב של מצוקת עובר, דווקא עקב הדאגה לו והרצון לראותו בריא ובחוץ.

המלצתינו: אם עברת את שבוע 40 הישארי רגועה, המשיכי ללכת למעקב ההריון ולבצע את כל הבדיקות, הקשיבי היטב לפענוחים שאת מקבלת מהצוות הרפואי. כל זמן שהבדיקות שלך טובות ומצב התינוק תקין, חשבי היטב לפני כל פעולה.

היכנסי למחשבון ההריון שלנו. שימי לב שתאריך הלידה המשוער המדוייק יותר יהיה בין שבועות 38-42.

 

על הכותבת: שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת, מנחת דמיון מודרך, דולה ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון בתקשורת ומנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא