לידה מהירה או אפקט קורונה על תהליך הלידה - פשוט ללדת

לידה מהירה או אפקט קורונה על תהליך הלידה

בזמן האחרון אני מדברת הרבה על כך שבתקופת הקורונה חשוב מתמיד להגיע ללידה כשאת באמת מוכנה עד כמה שאפשר.
למה זה חשוב כעת יותר מתמיד?
נשים תמיד מאחלות לעצמן לידה קצרה, מהירה עד כמה שאפשר.
בתקופה הנוכחית נוסף לשאיפה הזו אפקט הקורונה -  אין לנו שום רצון לשהות רגע בבית החולים מעבר למה שצריך, לא לפני הלידה, לא במהלך הלידה, ובטח לא לאחר הלידה עם תינוק קטנטן. אפקט הקורונה במובן הזה לא משפיע על יולדות בלבד, אלה נכנס גם לשיקולי הצוות המיילד, שגם הוא חושש מהידבקות מהיולדת, או הדבקה שלה, ועל כן גם רצון בית החולים הוא שתשהי בין כתליו זמן קצר ככול האפשר.
  • איך זה נראה בפועל?

כמו כל דבר בעולם, לפעמים מקבל פנים של סבלנות, הכלה, כבוד ליולדת, מתוך הבנה שככל שהיולדת תרגיש יותר בנוח היא תהיה משוחררת יותר ולכן הלידה תתקדם מהר יותר.

לעיתים, כאשר מדובר בתפיסת עולם רפואית מאוד, אותה מחשבה המכוונת לשהות קצרה ככול האפשר בבית החולים גורמת לצוות לרצות להיות בשליטה על הלידה,
לזרז אותה, להעדיף יולדת על אפידורל
(כיון שכך היא מחוברת למוניטור ומד לחץ דם וניתן להשגיח עליה מתחנת האחיות, ולהקטין בהרבה את המגע והחיכוך בין המיילדת ליולדת),
ולדחוק בתהליך הלידה ע"י שימוש במזרזי לידה מלאכותיים.
אחוז השימוש במזרזי לידה מאז הקורונה עלה מאוד, כולל שימוש רב המזרזים  קשים כמו ואקום.
בנוסף נראה שבימים אלה הצוות מעודד מאוד את האישה להשתחרר הביתה כמה שיותר מהר (כ-12 שעות לאחר הלידה) הביתה, שוב על מנת לאפשר פחות יולדות בכל חדר, וסיכויי הדבקה נמוכים.
אז איפה נכנסת ההשפעה של להגיע מוכנה ללידה ואיך זה קשור לזמן השהיה בבית החולים?
  • אשה המגיעה ללידה כשארגז הכלים שלה מלא באמצעים כמו נשימות, הרפיות, חיבור פנימה לעבודה מדוייקת עם הגוף שלה, עם התינוק שלה, תקדם את הלידה הרבה יותר מהר מכל מזרז חיצוני.
  • יהיו לה את הכלים לשהייה ממושכת בבית, עד למצב של לידה מאוד מתקדמת, מה שיאפשר לה להגיע לבית החולים ממש כדי ללדת, ולא יותר מזה.
  • היא תוכל ללדת בעצמה, מבלי שתזדקק לעזרה משמעותית מבחוץ, ועל כן תזדקק פחות לבדיקות ואגינליות (פולשניות ומזהמות), לזירוזים שעלולים להיות קשים ומאתגרים לתינוק, או ליילוד התינוק בעזרת ואקום (דורשת חתך חייץ גדול והרבה תפרים כלומר מקשה מאוד גם על אמא וגם  על התינוק).
  • הסיכויים של לידה טבעית להסתיים ללא קרעים או תפרים הוא גדול מאוד.
  • לידת התערבותית תגרור כמעט תמיד התאוששות ארוכה יותר. השפעת האפידורל פגה רק כשש שעות לאחר הלידה. רק אז ניתן להתחיל לקום מהמיטה, להתקלח, להשתמש בשירותים. ואקום מחייב חתך חייץ גדול, תפרים, ועל כן חזרה לשגרה (כלומר הליכה נוחה לשירותים, ישיבה ללא כאבים, הליכה חופשית) ארוכה הרבה יותר. ועל כן לא תמיד ניתן לשחרר את האישה הביתה לאחר 12 שעות.

אני מקבלת כל כך הרבה הודעות בזמן האחרון מנשים שלמדו אצלנו המספרות על לידות הבזק שלהן. אני מקבלת הרבה יותר הודעות כאלה, מכרגיל, ואני חושבת שזה פשוט מדהים, איך הראש שלנו והגוף שלנו, אחד הם.

כמה הם יודעים לעבוד ביחד,

להשתנות עם כל מצב,

להתאים את כל הקצבים לתנאי השטח.

כמה אנחנו צריכות ללמוד פשוט להניח לזה לקרות,

להתכונן וללמוד ואז

לסמוך,

לאפשר,

לשחרר,

ולהבין עד כמה זה יותר יעיל

מלמשוך, לדחוק  ולזרז.

 

בברכת חזרה מהירה לימי שגרה,

שרון פלד, מנהלת מרכז פשוט ללדת

 

 

 

 

על הכותבת: המאמר נכתב ע"י שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת בעלת תעודת מטעם מכון HypnoBirthinh האמריקאי, מנחת דמיון מודרך, דולה מטעם המרכז הישראלי לחינוך ללידה,  ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון (MA) בתקשורת ומנהל מטעם המכללה למנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא