מהי לידה בריאה ואיך ניתן לשפר את "בריאותה"? - פשוט ללדת

מהי לידה בריאה ואיך ניתן לשפר את "בריאותה"?

כיצד ניתן לתמוך בתהליך הלידה, כשהמטרה היא לידה בריאה?

אנו חיות בעולם בו מקובל להתייחס ללידה כאל אירוע שהוא בתחום הרפואי.

הממסד הרפואי מכוון למצוא כשלים בתפקוד הפיזי ולתקן אותם. הוא רגיל לקחת אחריות ולנתב את החולה, הבור בתחום, אל מעבר לטווח הסכנה.
אך לידה אינה אירוע רפואי. לידה היא דווקא אירוע שקורה לנשים בריאות שגופן מסוגל לעשות פעולה מורכבת כמו התעברות, שמסוגל לשאת הריון, להזין ולטפח עובר, ללדת אותו ואף להזין אותו לאחר הלידה.
כלומר הריון הוא עדות דווקא לבריאותה של האשה ולא לכך שהיא כלי שביר העלול לקרוס בכל רגע.
גם אם אשה או זוג התקשה להרות, אך צלח בסופו של דבר, והגיע אל הריון מיוחל, משמעות הדבר היא כי הגוף מסוגל לשאת זאת.

היחס הזה אל לידה, והבורות בנושא, איתה רובנו מגיעות להריון, ללידה, להנקה ולהורות, היא פועל יוצא מצד אחד של האחריות שלקחה על הלידה המערכת הרפואית, ומצד שני הפחד, שלנו ההורים, לקחת אחריות על התהליך. ואחריות היא הצעד הראשון בדרך ללידה בריאה.

כשאנו מדברים על לידה בריאה לאם ולתינוק/ת אנו מתכוונים לכך שעקב תפקוד מדיוק ותקין של האישה במהלך ההיריון והלידה, עקב כך שהיא לוקחת אחריות, לומדת את הנושא, מבינה מה קורה בגופה וכיצד היא יכולה לתמוך בשינויים ובתהליכים שקורים, היא תעלה את הסיכוי לתפקוד תקין וכך תמנע מסיבוכים בעת ההיריון, הלידה ואחריה.

  • לידה בריאה יותר מתרחשת כאשר היולדת מבינה מה קורה בגופה בעת ההיריון, כיצד להזין את הגוף, אילו פעילויות טובות ומחזקות וכיצד להקשיב לגוף, להוריד הילוך לעיתים, להתחזק, להיות מדוייקת עבור עצמה, וכך להגיע עם גוף חזק יותר ללידה.
  • לידה בריאה יותר קורית כאשר במהלך הלידה האשה יודעת מה מחזק את צירי הלידה ומה מחליש אותם, איך להתמודד נכון עם הצירים המקדמים את התינוק/ת לעולם, וכיצד להמנע מדברים המכבים את הלידה.
  • לידה בריאה יותר קורית כאשר אישה מוכנה לקחת אחריות, להבין התערבויות כאשר הן מוצעות לה ולהיות מסוגלת להבין מתי הן אכן דרושות ומתי ניתן לוותר או לחכות עימן.
  • לידה בריאה יותר מתרחשת כאשר האשה כנה עם עצמה מספיק על מנת לנתח איפה נכון לה ללדת, עם מי, ומה הסביבה המילדותית הנכונה לה, מרגיעה אותה ותומכת בה.
  • לידה בריאה יותר מתרחשת כאשר עקב כל מה שציינו למעלה היולדת מקדמת את הלידה, תומכת בתינוקה בעת המסע הגדול הזה וכך צורכת התערבויות באופן בקורתי ומושכל,

כאשר כל זה קורה מספר ההתערבויות, השימוש באפידורל, הניתוחחים הקייסריים, החתכים והוואקומים יורד באופן משמעותי מאוד, והלידה קלה, מהירה ובריאה יותר לאמא ולתינוק/ת...וזאת הרי השאיפה של כולנו.

אנו מעודדות אותך לקחת אחריות, לדעת שאת יכולה, ללמוד, להיות נוכחת, להביא את האמהות שלך אל תוך התהליך כבר מעכשיו.

על הכותבת:

שרון פלד, ממקימות מרכז פשוט ללדת, ומנהלת המרכז. מדריכת הכנה ללידה בשיטת פשוט ללדת, מנחת דמיון מודרך,

דולה ומלווה נשים וזוגות בתהליכי לידה ופוריות. אמא ל-3. בעלת תואר ראשון בתקשורת ומנהל.

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא