סיפור הלידה של מאיה - פשוט ללדת

הלידה של רוני התחילה בירידת מים בשעה 5 בבוקר. אחרי שווידאנו שאכן מדובר בירידת מים (לפי הריח כמו שלמדנו), נשארנו במיטה והתחלנו להתרגש. היינו בטוחים שיש לנו עוד מלא זמן לפנינו, אבל רוני חשבה אחרת והצירים החלו דיי מהר (שנייה אחרי שאמרתי: אוי אין לי צירים). העברתי כל ציר בעיניים עצומות ועם נשימות צירים, התכנסתי פנימה ממש כמו שתרגלתי והיה רגוע ונעים.

ב-7 וחצי, אחרי מקלחת וארגון תיק, יצאנו לכיוון בית החולים. בדרך תפסו אותנו פקקים, אבל העברנו אותם עם מוזיקה שמחה וחבילת ופלים. בכניסה לבית החולים השומר לא האמין שהגענו ללדת.. נראינו לו כל כך רגועים ונינוחים שהוא שאל אם אנחנו בטוחים שלא הגענו לסיור בחדרי הלידה…

במיון יולדות נפגשנו עם אחות ומתלמדת. את זמן המוניטור העברתי עם נשימות הרפיה והרפיית הקשת והאחות הסבירה למתלמדת שבגלל שאני רגועה ומחייכת אני בכלל לא בלידה ויש עוד המון זמן איתי. בינתיים אני מרגישה צירים חזקים, שרק הולכים ומתגברים ונכנסת פנימה בכל אחד. הסיטואציה ההזויה הזו שאף אחד לא מאמין שאני יולדת עדיין שעשעה אותי. אחרי בדיקת רופאה, שבישרה לנו שאין לנו ילדה בלונדינית (מוזמנת לבוא לפגוש את הבלונדה שלי 😉 ), הבטיחו שנקבל חדר לידה. אני כבר לא יכולתי לתקשר בשלב הזה ורק רציתי שקט, אז נעלתי את עצמי בשירותים, ממש הייתי צריכה את המאורה שלי… יצאתי רק כשקראו לנו לקבל חדר, וכמובן שהחדר הטבעי היה תפוס, אבל המיילדת המדהימה שקיבלנו הבטיחה שנוכל ללדת טבעי בכל חדר. אני כבר הייתי כל כך מחוברת ומכונסת כבר פנימה, שלא נתנו למכשול הזה לבאס אותנו יותר מדי ולשנות לנו את התוכנית.

אחרי שנכנסתי למקלחת המיילדת רצתה לחבר אותי למוניטור, אך לא הייתי מסוגלת בשום אופן לשכב. כל התקרבות למיטה הגבירה לי את הכאב, כאילו הגוף שלי אמר- שלא תעזי לשכב!! ממש יכולתי להרגיש איך הגוף שלי אומר לי מה לעשות אז את המוניטור העברתי על הברכיים בהשענות לפנים על גב המיטה ואת המשך הצירים העברתי בעמידה בהשענות קדימה. כל ציר שהתחיל בפחד ובהתכווצות כאב מאוד, אך כשהזכרתי לעצמי לנשום ולהרגע, פתאום הכל הפך לנסבל ואפשרי. כשעברו בי מחשבות של איך אוכל למשוך כך עוד שעות כאב לי מאוד, אך כשהתרכזתי בנשימות צירים ובסיבובי אגן, התחושות היו אפשריות. בין ציר לציר הנחתי את הראש ונשמתי הרפיה. שמענו מוזיקה נעימה ומשמחת ובן זוגי הקריא לי דמיון מודרך מהחוברת.

הצירים התקדמו והתעצמו, אני הרגשתי שאני מתקדמת מאוד מהר (היה מרווח של פחות מדקה בין ציר לציר ובסך הכל עברו פחות משעתיים מהרגע שנכנסנו לחדר לידה), אבל הרגשתי שאף אחד לא מאמין לי שאני תיכף יולדת! זה היה מאוד מתסכל, כי חשבתי שאולי אני טועה ואם אני אכן טועה ויש לי עוד 10 שעות של צירים כאלה, אני לא אעמוד בזה… בשלב מסויים הרגשתי צורך להוציא קולות מונוטוניים ונמוכים וגם כאן גיליתי שכשאני נותנת לגוף שלי את אשר הוא מבקש- הצירים אפשריים. כשאני מנסה לשמור על פאסון ובולעת את הקולות פנימה- כואב לי ברמה בלתי נסבלת.

כשהקולות הפכו לצעקות, בשעה 13:00 וקצת, המיילדת הגיעה, בדקה אותי והכריזה שאני בפתיחה 10! זו הייתה הפעם הראשונה בכל הלידה שבדקו לי פתיחה..

שלב הלחיצות נמשך כשעה וחצי, במהלכם שיניתי תנוחות שכיבה על המיטה- על הצד, חצי שכיבה עם ברכיים כפופות. לחצתי ונשמתי ועבדתי הכי קשה אי פעם, אבל התינוקת כל הזמן נכנסה ויצאה.. התחלתי להתייאש ולחשוב שאני לא מתפקדת כראוי, אבל בזכות התמיכה המדהימה של מלווי הלידה שלי הצלחתי להמשיך גם ברגעים הקשים ובשעה 14:50 רוני המהממת יצאה לאוויר העולם!

המסקנות שלי מהחוויה:

– קודם כל לידה טבעית שווה הכל! את כל הקושי בדרך, ולא אשקר- יש קושי. בעיקר מנטלי, אבל גם פיזי. ועם זאת, התחושה שהצלחתי היא עילאית, במיוחד לאור העובדה שיותם ואני מאוד מאמינים בדרך הזו ובטוחים שהיא הכי נכונה לתינוקת ולי וגם לו.

– אפשר ללדת טבעי בכל מקום! אנחנו לא קיבלנו את החדר הטבעי, אבל בחרנו לא להתבאס ולהמשיך בדרך בה בחרנו.

– אני לא יכולה להסביר עד כמה מלווי הלידה חשובים! יותם היה איתי כמובן בכל רגע ורגע ואפילו לחץ איתי יחד בצירי הלחץ.. מלבדו היו איתי לסרוגין אמא, אחותי וחברה טובה. אני יודעת שזה נשמע עמוס, אבל כל אחת מהן הביאה איתה משהו שעזר לי והשילוב של כולם היה פשוט מושלם עבורי. לכן אל תקלו ראש בבחירת המלווים, האנרגיות שהם מביאים בתור האנשים הכי קרובים אליכן חשובות מאין כמותן.

– הכי חשוב- תסמכו על התחושות והאינסטינקטים שלכן, הם מדוייקים יותר מכל בדיקה או מוניטור!

הכלים שקיבלתי בקורס של "פשוט ללדת" עזרו לי להיות רגועה בזמן ההיריון ולהגיע נינוחה ובטוחה בעצמי ללידה. והכי חשוב- הקורס עזר לי להתחבר לאינסטינקטים שלי בזמן הלידה ולסמוך לחלוטין על הגוף שלי שיודע ללדת. אין לי ספק שזה הדבר החשוב ביותר בדרך ללידה טובה ומעצימה.

לידה קלה ונעימה לכולם!

מאיה ויותם

שיתוף באמצעות:

רוצה ללמוד עוד ולהרשם לקורס הכנה ללידה שלנו? מלאי את הטופס הבא